Sith (faj) (Legendák)
- Fajok
- Értelmes fajok
- Sith (faj) (Legendák)
Sith (species) | |
Biológiai osztályozás | |
---|---|
Megjelölés: | Értelmes |
Rassz(ok): | Kissai (pap), Massassi (harcos), Zuguruk (mérnök) |
Fizikai tulajdonságok | |
Bőrszín: |
|
Hajszín: |
|
Szemszín: |
|
Ismertetőjegyek: | Szakáll-csápok/ Arcnyúlványok és csontkinövések |
Szociokulturális jellemzők | |
Származási hely: |
|
Nyelv: | Sith |
Ismert tagok: |
|
A Sith szó valójában a vörös bőrű lényekre hivatkozik, akik a Korriban őslakosai voltak.
- Vestara Khai.
A Sith, vagy másképpen Vörös Sith vagy Tisztavérű Sith, egy humanoid vörös bőrű faj volt, akik a Korriban világában fejlődtek ki, majd később áttelepültek a Ziost jégvilágra. Megkülönböztethetőek voltak a csontkinövéseikről, az arcukon lévő csápokról, a balkezességükről és az Erő sötét oldalának használatára irányuló genetikai fogékonyságukról, a Sith faj egy birodalomba tömörült, amit királyok, majd később Sötét Nagyurak uraltak. Miután az ember Száműzöttek megérkeztek a Korribanra YE 6.9000-ban, a fajkeresztezés és a genetikus manipulációk megváltoztatták a Sith fajt; számos generáción keresztül az eredeti faj Sith-ek és emberek hibrid fajú hagyatékává vált. Az eredeti Sith vér a büszkeség jelképévé vált a Sith-ek között, és a "tisztavérű Sith" kifejezés olyan Sith-ekre utal, akik az átlagosnál nagyobb koncentrációjú Sith vérrel rendelkeztek.
A barbarizmuson és a belharcon alapuló társadalom ellenére a Sith civilizáció Aranykorban tetőzött, ami után a faj nem szóródott szét a galaxisban. Egy névadó sötét oldali hagyomány felvette a faj nevét, ami, számos megnyilatkozás ellenére az idők során, a szokások, tudomány és az ősi Sith fajok által gyakorolt mágia alapján teremtett alapokat képviselte.
Biológia és megjelenés
A Sith egy büszke és erőszakos humanoid faj volt, ami a Korribanon, egy a Horuset-rendszerben lévő bolygón kifejlődött ki, egy elkülönített peremvidéki régióban, amit a Sötét Kalderának hívtak. A Sith-eknek az átlagnál magasabb számú potenciális Erő-használó egyedük volt a fajukban, sőt olyan magasan, hogy az egész fajt erős Erő-érzékenységgel azonosították. A bőséges Erő-érzékenységet az Erő sötét oldalával való szimbiotikus kapcsolat eredményezte, ahol ők - mint a bolygón lakó néhány más kreatúra -, a fennmaradást az Erő sötét oldalából származtatták, és cserébe hatalmasabbá tették azt.
A felnőtt Sith-eknek jellemzően bíbor árnyalatú bőrük volt, míg a faj gyermekei a vörös halványabb árnyalatában jelentek meg. Ugyanakkor, míg a tipikus sötétvörösen is túl, a faj néhány tagja megőrizte a bőr rózsaszínűbb árnyalatát felnőttkorban. A Sith-eknek éles, vad ragadozószerű kinézetük volt, és ismertetőjegyeik az egész testükön találhatóak voltak, beleértve a bőrük alól kinyúló csontkinövéseket rengeteg helyen, például a könyökön. Az arcukon jellegzetes arccsáp-pár volt, ami a nagy járomcsontról lógott le. A Sith-eknek koponyaszarvuk, éles fogaik, majomszerű szájuk volt a kicsi orruk alatt, és ragyogó sárga szemük, amik a porcos szemöldökkocsányok alatt helyezkedtek el. Ráadásul néhány Sith-nek hosszú, csontos álla volt, míg mások nem mutatták ki ezt a jellegzetességet és helyette kevésbé kiemelkedő állal rendelkeztek, ami hátrafelé hajolt a szájtól. A legtöbb Sith-nek három karmos ujja volt minden kézen, és három minden lábfejen; kettő előre és egy hátra néző. Ugyanakkor néhány Sith-nek öt ujja volt a kézen és a lábfejen, erre példa Sek'nos Rath. A Sith-ek általában balkezesek voltak, és ennek eredményeképpen a jellegzetes fegyverük, a lanvarok, csak ehhez a balkezes tendenciájukhoz igazodott.
A pofacsontból kinyúló állnyúlványok a Sith-ek arcán az izomrángatódzáson és más mozdulatokon keresztül különböző benyomásokat keltettek a fajuk között. Például a nyúlványok enyhe begöndörödése azt mutatta, hogy a bizonyos Sith megfiatalított állapotban volt, míg a jobb nyúlvány cirógatása a komolyság benyomása volt. A nyúlványok rezgése a haragot jelezhette, valamint a megkérdőjelezést, amikor ez a szemöldökkocsányok megemelkedésével társult. A Sith-eknek - főleg a massassi alfajoknak - éles érzékszerveik is voltak az emberekéhez viszonyítva, főleg a hallásuk a kicsi füleik ellenére.
Keresztezés
Rájöttek a módjára, hogy összevegyítsék a DNS-üket a Sith őslakosokéval, és a faj fokozatosan elkezdett kihalni.
- Vestara Khai a Sötét Jedikről és a Sith alanyokról.
Mikor megérkeztek a Sith űrbe a Százéves Sötétség után, az ember Sötét Jedik elkezdtek kereszteződni a Sith-ekkel. Közel kétezer évig vallás, hűség és szimpátia alakult ki köztük, ahogy a két csoport kereszteződött, valamint olyan tulajdonságok, mint a ravaszság, ambíció és rokoni viszony az Erővel domináltak, amik átalakították a Sith társadalmat az évszázadok során. A Sith Birodalomban az idő múlásával tisztavérű Sith-ek folyamatosan kikoptak, ami azt eredményezte, hogy csupán néhány aranyvérű Sith maradt a Sith Birodalomban a Nagy Hipertéri Háború idejében. Sokkal azután a Birodalomban lévő igazi fajról már úgy vélték, hogy kihalt a keresztezési folyamatoknak köszönhetően.
A mutatott jellemvonások attól függően voltak meghatározók, hogy mennyi Sötét Jedi vagy Sith vére van egy egyénnek a keresztezésnek köszönhetően. A YE 5.000-ben dúlt Nagy Hipertéri Háború idején a Birodalomban lévő legtöbb Sith inkább Sith jellemvonásokat mutatott. E korban általános volt a Sith-eknél, főleg a félvérűeknél (mint Ludo Kressh és Marka Ragnos), hogy 4 ujjuk volt a kezükön. Bár legalább egy olyan volt, akinek az átlagosnál több Sötét Jedi jellemvonása volt, például Naga Sadow – aki az egyik legtisztább Jedi származású volt, minimális Sith vérrel. Sadow sok emberi ismertetőjeggyel rendelkezett, például 5 ujja volt a kezein és lábfejein, valamint hiányoztak a csontkinövései és a szemöldökkocsányai. Ugyanakkor tulajdonságai is voltak a Sith fajból, például az arccsápok (bár rövidebbek voltak a tisztább Sith felmenőkétől), és a vörös bőr.
Ugyanakkor néhányan, mint a hibrid Sith tisztavérűek a Nagy Galaktikus Háborúban hígítottabb jellemvonásokkal rendelkeztek, mint a Sadow-hoz hasonlóak. Az egyik példa Exal Kressh volt, aki csak olyan Sith jellemmel rendelkezett, mint a vörös bőr, ragyogó sárga szemek és Erő-érzékenység. Olyan egyéb ismertetőjegyek, mint az arcnyúlványok vagy a szemöldökkocsányok nem voltak jelen, bár más egyedek olyan jellemzőket viseltek, amik az eredeti fajnál jelen volt. Néhány egyed még több jellemzővel rendelkezett, mint az aktuális Sith faj; például még egy extra pár arcnyúlvánnyal. Tulajdonképpen a Sith tisztavérűek egészében nagyon különbözőnek tudattak be az eredeti Sith fajtól, és a tisztavérűséghez kellett, hogy valakinek az eredeti fajjal egyező elegendő tulajdonsága legyen, hogy vizuálisan látható legyen a megjelenésében. A koros tisztavérűek az öregség jeleit mutatták, a bőrük mély ráncokba borult és sötétbarna öregségi foltok alakultak ki. Az öreg tisztavérűeknek aszalódott arccsápjaik is lehettek. Az elődeikkel ellentétben a Sith tisztavérűeknek nem volt teljes mértékben Erő-érzékeny fajuk, bár rendkívül kevés olyan volt, aki nem volt képes használni az Erőt.
A keresztezés szélsőségei egy Ebya T'dell nevű egyénben mutatkoztak meg, aki az Elveszett Sith Törzs tagja volt YE 4.985 körül. Bár embernek tekintették, a nőnek szokatlan rózsaszín bőre és erős arccsápjai voltak, amik a Sith faji leszármazás kétségtelen jelei voltak. Továbbá az Omen ember legénysége közül sokak az Elveszett Törzsben valamely fokú keresztezésben álltak a Sith fajjal, de nem úgy néztek ki - az Erő-érzékenységük volt az egyetlen ismert ismertetőjegy, ami visszamaradt a keresztezésből. Kétezer év alatt deformálódások keletkeztek az Elveszett Törzsben, ami a Vörös Sith-ekéhez volt hasonló eredetileg az Elveszett Törzsben, és mégúgy YU 44-ben lehetségesnek tűnt az Elveszett Törzs leszármazottai számára, hogy nyomokban Sith DNS-sel rendelkeztek.
YE 3.642-re úgy becsülték, hogy a Sith Birodalom populációjának a 97.8 százalékában volt Sith vér, bár ennek mennyisége általában elégtelen volt ahhoz, hogy látható módon megmutatkozzon.
A Százéves Sötétség utáni, a Sötét Jedi-Sith vegyülésből eredő bizonyos Sötét Jedi jellemvonásból jutott pár egyénnek, akik azt mondták, hogy erősebbek lettek általa. Ugyanakkor mások nem támogatták ezt a Sith vérvonal felettiséget; néhányan büszkék voltak a Sith jellemvonásukra és származásukra és megvetettek más fajokat, valamint azok beékelődését a Sith Birodalomba. A Vörös Sith-ek szemszögéből nézve senki más, csak maguk számítottak Sith-eknek.
Társadalom és kultúra
Kultúra
A Sith kultúra szigorúan meghatározott kasztokból állt […] Nem volt átjárás egyikből a másikba.
- Vestara Khai.
Bár majdnem állandóan háborús állapotban voltak, a civilizációjuk eléggé kifinomult volt; ezeket a tetteket nem könyörtelenek és barbároknak látták, hanem egyszerűen a létezés alapvető eszközének tekintették. Olyan primitív gyakorlatok folytatásáról voltak hírhedtek, mint például az érző lények feláldozása az isteneik nevében. A folytonos háborúskodás a népesség csökkenéséhez vezetett a korribani eredeti szülőbolygójukon, valamint intenzív idegengyűlölő társadalmat műveltek.
A bennszülött kultúra tartalmazta a Sith nyelvet, a vérleves fogyasztását, egy szigorú és réteges, kaszton alapuló társadalmat, élő érző lények feláldozását a Sith istenségeknek, és az ősi és misztikus alkímia és varázslat használatát. A Sith-ek számára a háború és az erőszak csupán az élet rendjének természetes része volt, mint a béke és a nyugalom. A társadalmi rendjük nagyon szigorú volt, és míg sokan érték el a Sith-nagyúr címet, csak egyvalaki, Adas király érte el az egyeduralkodó pozíciót. A Sith kultúra egy másik aspektusa szerint a Sith holokronok megalkotása a tudás elraktározására a Végtelen Birodalom rakatáival való első kapcsolatteremtésükhöz vezethető vissza.
Az egyik szemlélet, ami a Korribanon keletkezett, az Árnykéz pozíciója volt; ez egy cím volt, ami hasonlított a Jedi-padawanéhoz. A Sith-ek egyik legrégebbi és leghatalmasabb erőssége a varázslattudomány volt. Ez a hatalmas erő lehetővé tette számukra, hogy olyan nagy tetteket hajtsanak végre, mint a csillagok szupernóvává alakítása.
Kasztok
A régmúlt időkben a Sith nép alakíthatónak bizonyult…szétszakadt egy szervilis rabszolga rétegre… egy értelmes és ügyes kezű mérnöki osztályra…mások az első száműzött Jedikkel kereszteződtek –akár Ludo Kressh ősei – és ezzel felvizezték az erős vérvonalakat… ám a leghasznosabbnak a kegyetlen massassi harcos osztály tagjai bizonyultak.
- Naga Sadow elmagyarázza a Sith kasztrendszert.
A Sith társadalom nagyon hierarchikus volt, egy szigorú kasztrendszert és egy réteges rangi struktúrát alkalmaztak az alattvalóik a megfelelő helyre való beosztáshoz. Mivel már régóta Sith kasztokra bomlott a Sith társadalom (hozzávetőlegesen 100 000 év alatt), minden kasztra néha a Sith-ek alfajaként hivatkoztak. Az összes Sith kasztban vörös bőrű humanoidok voltak jellegzetes éles, ragadozó ismertetőjegyekkel és arctüskékkel. A Sith-ek között a jobb csáp cirógatása a komolyság jele volt. Miután kereszteződtek a Sötét Jedi száműzöttekkel, a faj eredeti tagjai a Vörös Sith-ekként lettek ismertek. A kasztrendszerük magába foglalta a képzett és intelligens Zuguruk kasztot, a papi Kissai kasztot, és a háborút kedvelő Massassi kasztot.
A következő jelentősebb kasztok voltak jelen a Sith-ek között:
- Zuguruk kaszt: A zugurukhoz tartozók fontos hűséges mérnökök voltak, akik a Sith technológiát építették és kezelték, beleértve a droidokat, csillaghajókat és síremlékeket.
- Massassi kaszt: A massassik voltak a Sith-ek harcos kasztja. Ez azért volt, mert a massassik magasabbak és erősebbek voltak a többi Sith kasztnál, és párosulva a természetes Sith agresszióval nagyon hatékony és ádáz katonákat szolgáltatott a Sith hadseregbe. A massassik nem voltak annyira intelligensek, de eléggé képzettek voltak, hogy összetett haditerveket eszeljenek ki, és hogy karbantartsák a felszereléseiket, csillaghajóikat és fegyverzetüket, ezzel nagyon hasznossá téve őket a Sith Birodalom számára. A massassik lojalitását ki kellett érdemelni, de ha egyszer ez sikerült, akkor tántoríthatatlanul engedelmesek lettek a Sith-ek Sötét Nagyurához; hűségesek voltak az általuk szolgált Sith-nagyúrhoz, bár ez a lojalitás másodlagos volt a Sötét Nagyúrhoz képest. A massassik bonyolult saját nyelvvel rendelkeztek, ami a Sith nyelvhez kapcsolódhatott.
- Kissai kaszt: A kissaik a papi osztályba tartoztak a Sith kasztrendszerben és arról voltak ismertek, hogy az Erő sötét oldalának természetét tanulmányozták, valamint gyakorolták az ősi Sith varázslatot és alkímiát. A kissaik legalább annyira kegyetlenek voltak, mint a massassik, de intelligensebbek, elemzőbbek voltak és hiányoztak belőlük azok a fizikai előnyök, amikkel a massassik rendelkeztek.
- Rabszolgák: Míg nem volt teljes egészében kaszt a többihez képest, a rabszolgák a Sith-ek társadalmi rendjének fontos részeként foglaltak helyet. A Sith rabszolgák azon tízezer faj közül valóak voltak, mint a herglic, ember, mrlssi és a saját fajtájuk. A rabszolgákra jellemzően a "Grotthu" gúnyos jelzőként hivatkoztak. A Sith rabszolgák maguk között alázatos és szolgai alfaj voltak, a legalacsonyabb szinten helyezkedtek el a Sith hierarchiában. Közülük a tisztavérűeknek csak három ujjuk volt a kezükön a többi alfajjal ellentétben, de a Sötét Jedi Száműzöttekkel való fúzió után a rabszolgáknak ujjai száma négyre emelkedett. A Sith-nagyurakat istenekként imádták és gyakran feláldozták őket. A Sith-nagyurak rabszolgamunkára fogták be őket. Amikor egy Sith-nagyúr meghalt, a rabszolgáikat a holttestével együtt égették el a sírjában a Korribanon.
Technológia
A Sith-ek alkímiaművészete lehetővé tette számukra, hogy tárgyakat, valamint élőlényeket töltsenek meg a sötét oldal hatalmával. A varázslásban lévő hatalmas képességüknek köszönhetően a Sith-ek gyakran készítettek talizmánokat, hogy fókuszálják a koncentrációjukat, valamint hogy nagy számban tovább csapolják le a sötét oldal hatalmát. Az ilyen műalkotásokat használtak hosszú és bonyolult rituálék alatt és egy varázsló számára lehetővé vált, hogy általuk ideiglenesen megerősítse a képességeit. Ezeknek a készítményeknek gyakran rengeteg különböző formái voltak a kristályoktól egészen az amulettekig. Míg a harcban álló Jedik az Erő világos oldalának talizmánjait próbálták használni, a Sith-ek csábító talizmánokat fejlesztettek ki, amik használat közben a sötét oldalra állították át a használóit. Ez pedig ahhoz vezetett, hogy a Sith műtárgyak tiltottá váltak a Sith-ek pusztulása után. Ezeken kívül a Sith-ek réges-rég kifejlesztettek gyógyító talizmánokat a Naga Sadow vezette felkelés után, és a tisztavérű Sith-ek előnnyé kovácsolják ezt a saját csoportjuk számára. A gyógyító talizmánok serkentő természetes gyógyítási folyamatokat szolgáltattak, azonban a használó az Erővel való kapcsolódásának az árával fizetett. Egy másik talizmán a pajzstalizmán volt, ami bármilyen formájú energiatámadást hatástalanított és azt a relikvia egy erőforrásként használta fel. A Sith Birodalom megsemmisülése után a Jedik rájöttek, hogy a talizmánokat nagyon nehezen lehet elpusztítani, mert elég sokféle módot bevetettek az olvashatatlanná tételükért – néhányan a fizikai összetevőik elpusztítását választották, míg a képzett Jedi-mestereknek néha szükségük volt arra, hogy eltávolítsák a sötét oldali energiatározókat rezervoárját a relikviákban, és néhány még így is elpusztult pusztán a sötét oldal energiáktól is. Ez vezetett ahhoz, hogy bizonyos talizmánokat elrejtettek, míg másokat veszélyes helyeken helyeztek el, például csillagködökben vagy csillagokban, nehogy bárki kezeibe kerülhessenek.
Nem a talizmánok voltak az egyetlen, az Erő által átjárt műtárgyak, amiket a Sith-ek megalkottak. Már régen megtanulták, hogy az Erő használata zavart kelt, amit mások megérezhetnek, és ez vezetett az Erő-maszkok megalkotásához, hogy a kisugárzásokat elrejtsék mások elől. Ráadásul képesek voltak olyan méreganyagok megalkotására, mint például a Sith mérgek, amik meggyengítették a célpontjaikat a sötét oldal befolyásával. Míg rengeteg hétköznapi műtárgyfajták voltak, amiket a Sith-ek használtak, voltak bizonyos relikviák, melyek egyediek voltak és Sith-nagyurak hoztak létre. Ez számos olyan alkotáshoz vezetett, mint az Ifjú Kressh Páncélkesztyűje, a Muur Talizmán, Dreypa Börtönkamrája, Horak-mul Szeme, Dathka Graush Sisakja, Ragnos Jogara, Ieldis Kardja és Graush Szíve, valamint a Látszat Járma.
Az ősidők alatt a Sith-ek gyakran hasznát vették köteteknek és kéziratoknak, hogy a tudásukat megörökítsék. Ezek a tekercsek és emléktáblák olyan tanításokat tartalmaztak, hogy hogyan lehet megtanulni bizonyos technikákat, az alkímia fegyverként használatától a varázslatig. Nem sokkal később a Sith-ek elkezdtek holokronokat alkalmazni tanítási eszközökként. A holokronok olyanféle technológia volt, ami nem a Sith-ektől származik, eredetileg a rakatákhoz vezethető vissza. Eme eseményt követve a holokronok a Sith tanok elraktározásának kedvelt módszerei voltak, bár ritkának számítottak. A készülékbe a használók személye részének beleürítésével, valamint az Erővel való megtöltésével képesek voltak létrehozni egy Kapuőrt, egy olyan érző jelenést, ami kapcsolatba lépett a jövőbeli felhasználókkal. Mivel a holokronok különböző alkotóinak különböző sajátosságai voltak, ez azt jelentette, hogy ezek az adattároló készülékek gyakran a Sith tanok egyes területének aspektusából álltak. Ez olyan mellékhatáshoz vezetett, hogy bizonyos Sith tanok elvesztek, mivel a tudás sosem lett feljegyezve, vagy elpusztult. Azok a holokronok, amik túlélték az éveket, a sötét oldalt követők kezeibe kerültek, vagy a halott Sith-nagyurak szentélyeiben nyugodtak. A használatuknak volt egy megrontó hatása is azokon, akik hozzájutottak a tiltott tudásához. A holokronok használata mellett a kéziratokat és más, Sith tanokat tartalmazó dolgokat is használtak. Ilyen relikviák voltak Marka Ragnos Levele és Karness Muur Kódexe.
A Sith-alkímiát is rendszeresen bevetették olyan fegyverek megalkotásánál, mint a Sith-kardok. Ezek a pengék az egyik legrégibb fegyverek voltak, amiket a Sith-ek készítettek és rendkívül hatásosak voltak. A pengéket annyira felfegyverezték, hogy álljanak minden csapást, amivel felvehették a versenyt a fénykardokkal. Az egyedi alkotásuk azt is jelentette, hogy tökéletes állapotban évezredekig megmaradjon. A Ziost ősi Sith-nagyurai arról voltak ismertek, hogy hasznát vették a kortózisszövetnek a Sith Búgókardok megalkotásához: ez egy hatalmas, közelharci vibropenge volt. Ráadásul a Sith alkímiát arra is felhasználták, hogy megnöveljék a pengés fegyverek erősségét és pusztító erejét, például a Sith-csatakardokat. A Lanvarok egy Sith-ek alkotta primitív besorolású fegyver volt, amit eredetileg vadászeszközként használtak. A fegyvereken kívül a Sith-ek sötét páncélt is készítettek, ami több védelmet nyújtott a viselőinek és úgy készítették, hogy megfeleljenek a használóik személyes elvárásainak.
Ez a tudás a Sith alkímiában arra is kiterjedt, hogy biológiai fegyvereket is alkossanak, amikkel genetikailag hozzanak létre lényeket, amik romlott förtelmekké váltak. Az ilyen tettekkel alkották meg a tuk'atákat, amik számos Sith sírhely őrzőiként szolgáltak. Tulajdonképpen az ősi Sith Birodalom arra használta fel ezt a művészetet, hogy bábszörnyeket alkossanak meg, amiket őrzőkként és háziállatokként is tartott néhány Sith-nagyúr. Fegyvereket is létrehoztak az ostromokhoz, az egyik ilyen alkalmazásuk a silooth-ok átalakítása volt az ellenséges védelem megtöréséhez.
A Sith-ek ismertek voltak arról, hogy az épületek és építmények megalkotását művészeti munkának tekintették. Úgy érezték, hogy az épületek az alkotóik személyességeinek kiterjesztései voltak. Ez volt annak az eredményes hatása, hogy az ellenségek nem tudták megfelelően feltérképezni az ilyen szentélyeknek belső szerkezeteit és ez a Sith-ek számára taktikai előnyt szolgáltatott. A technikát arra is használták, hogy fókuszáló kamrákat készítettek egy Sith-nagyúr hatalmának megnöveléséhez. Ez lehetővé tette a Sith-ek számára, hogy olyan járműveket építsenek meg, mint a Sith Meditációs Gömb, amibe bele volt építve egy bizonyos szintű érzés, valamint az Erő-energiák hihetetlen szintre való megnöveléséhez való kapacitás is. Az ennél hatalmasabb technológiai készségeikkel olyan Erővel felruházott szuperfegyvereket alkottak meg, mint a Sötét Kaszás, amit a Nagy Hipertéri háború évei alatt hoztak létre.
Történelem
Őscivilizáció
A Sith civilizáció a Korriban bolygón fejlődött ki, barbár és hedonista életmódot követtek az Erő sötét oldalát használva. A Sith-eket természetes szimbiotikus kapcsolat fűzte a sötét oldalhoz. Azzal táplálkoztak és erősítették, általa fejlesztették és tökéletesítették a sötét oldal technikákat, amit egykor lehetetlennek véltek – éppúgy, mint a varázslást. Bár nagy hatalommal bírtak, a Sith-ek nem voltak egységesek és törzsi „körökben” éltek, amiket egy vagy több Sith varázsló vezetett, akik népük védelméért és biztonságáért voltak felelősek. A Sith nemzetek közti háborús helyzetek a Korribanon természetesnek számítottak a társadalmukban, de ezt a létállapotot a békével és derűvel egyenrangúan kezelték a Sith-ek. Nem választották el, vagy nem tudták elválasztani az egyik állapotot a másiktól, és ezt más barbár üzelmekkel együtt nem ellentétesnek vagy ellenségesnek, hanem az életük részeként fogadták el a Sith társadalomban. Az általuk vállalt barbár üzelmeket nem tekinthették másnak, csak az egyetlen életmódjuknak; a lételemüknek. Sokak szerint a Sith civilizáció YE 100.000 körül kezdődött; ugyanakkor a Sötét Holokron, ami tartalmazta a Sith tanokat és elfelejtett történeteket, még korábbra datálta.
Néhány történész azon tanakodott, hogy sok ősi Sith gyakorlat, mint a vérleves elfogyasztása, a Sith és az anzati kultúrák közötti kölcsönhatásnak volt köszönhető valamikor a történelem előtti időkben. A Jedi Volfe Karkko úgy gondolkodott a Jedi-lovagokhoz kapcsolódóan, hogy az anzatik – a saját faja - "emlékeznek az igazi első Sith-ekre", miután megvizsgált egy Sith holokront. Ugyanakkor, az állításain kívül nincs további bizonyíték, ami alátámasztja ezt az elméletet.
Ez idő alatt a Sith-ek az információkat tekercsekben, kötetekben és emléktáblákon jegyezték fel. Ezek az összegyűjtött sötét tudások, például az írások voltak, amik tartalmazták a sötét oldali erőket, alkímiákat, a Sith fegyverek és műalkotások megalkotását, a mások feletti dominanciáról és elpusztításáról szóló tanulmányokat. Ugyanakkor az ilyen sok ősi irat telítődött a Sith írók őrültségével, és következtetésképpen ez a tudás alkalmas volt a tudásra felkészületlen éhezőket az őrületbe kergetni. Ismert volt, hogy a Sith-ek az erejük mélységéről ekkorra már nagy tudással rendelkeztek ebben a korszakban, főleg a haragról és a bosszúról, ami az Erő sötét oldalához vezetett. Ezt demonstrálva a Sith-ek visszaverték a killikek invázióját YE 30.000 körül.
YE 36.463 körül a Tho Yor piramishajók begyűjtötték a galaxis legjobb Erő-érzékeny filozófusait, papjait, tudósait és harcosait galaxis-szerte a Tython Erőben hatalmas világára. A Sith faj néhány tagját elvitték a korribani őshazájuktól ebben az időben, hogy történetesen az első Je'daii-okká váljanak. Miután tíz évezredig tanulmányozták az Erő világos és sötét oldala közti egyensúlyt, ezen alapítók leszármazottai még mindig léteztek, mint Je'daii-mesterek, utazók és diplomaták a Tython-rendszerben. Nem sokkal az Erő Háborúk kirobbanása előtt, amely esemény alatt az Erő világos és sötét oldala éleződött ki a Je'daii-ok elméjében, ami végül a Jedi Rend megformálásával ért véget.
Sith’ari
Egyesítés
A Sith nemzetek közötti polgárháború több évezredig folyt a Korribanon, de végül a Korriban egyetlen Sith, Adas uralma alatt egyesült. Adas egy kiválasztott teremtményként emelkedett fel a szénszínű bőrének szokatlan természete miatt, és hatalmassá nőtte ki magát, az intelligenciában és harcban nagy képzettséget demonstrálva. Adasnak rendkívüli érzéke is volt a Sith varázslathoz. Adas saját, hatalmas harci fejszéjét Sith alkímiával kovácsolta, majd ő vezette a Korriban hadakozó nemzeteinek egyesítését.
Oly sok vérfürdő után Adas a Korriban elkülönült nemzeteit egy egységes királysággá egyesítette, majd YE 28.000 körül a Sith-ek merev és kétségbevonhatatlan vezetőjévé vált. Adas lett a Sith-ek Királya és Istene, amint az uralma fennmaradt és elérte a Sith’ari feljebbvalói címet – ami tökéletes teremtményt jelentett. Adas lett az első Sith-nagyúr. Történetesen a népe elhitte, hogy az uralma végtelen lesz és Adas örökké élni fog.
Adas már 300 éve uralkodott, amikor a Rakata Végtelen Birodalom sötét oldali megszállói megérkeztek a Korribanra. A rakaták elrejtették a végső tervüket Adas elől, és próbáltak a bizalmába férkőzni ú technológiák megtanításával, például azzal, hogy hogyan alkossák meg és hogyan tároljanak adatokat a Holokronnak nevezett eszközben. Végül ugyanakkor a rakaták próbálták leigázni a Sith népet, és a Sith’ari felemelkedett, hogy visszaverje a betolakodókat a mögötte álló nép rettenthetetlen akaratával. Ebben a háborús időben tudni lehetett, hogy a rakaták legalább egy foglyot ejtettek - Raspirt, aki egykor Adas király udvari varázslója volt, de bebörtönözték egy rakata elmecsapdába. Adas felvette a csatabárdot a megszállók ellen, és sikerült becsapnia a roppant erős Végtelen Birodalmat a fejlett technológiájuk ellenére, végül legyőzték a hódítókat. Onnantól átvette az irányítást a rakaták hiperűrön át közlekedő hajója felett, majd az uralmát és Sith civilizációját kiterjesztette a környező világokra, köztük a közeli Ziost bolygóra. Ugyanakkor, hogy szabadságot biztosítson a népének, Adas kénytelen volt feláldozni életét, hogy elhozza a teljes győzelmet a Sith-eknek.
Felbomlás
Adas halálával és az ő egyesítő befolyása nélkül a Sith-ek még egyszer visszacsöppentek az előzetes harci helyzetbe, ahol az uralkodó harcosok arrogánsan nyilvánították ki magukat az új Sith'arivá. Idővel a Sith-nagyúr cím viszonylag hétköznapivá vált a Sith-ek között. A rakaták által elpusztított Korribannal és az egész bolygón lévő állandó háborúval a Sith-ek arra kényszerültek, hogy a Sith fővárost a Ziost-ra helyezzék át az új, a rakaták Erőn alapuló technológiáját felhasználva, amit a Sith-ek megszereztek. Ott a papi kissai kaszt felügyelte az újjáépítési erőfeszítéseket. A Sith-ek virágkorukat élték, folytatva a Birodalmuk kiterjesztését a közeli bolygókra, például a Jaguadára, valamint a további távoli bolygókra, mint a Malachor V és az Arbra. De a rakaták többet tettek, mint hogy odaajándékozták a Sith-eknek az új technológiát: megadták a Sith-eknek az Erő sötét oldalának elgondolását, fogalmát, ami ütközött a Sith-ek derűs spirituális hadviselő életmódjával, az istenek felé történő feláldozásukkal és a sorsvetésükkel.
Ugyanakkor néhány Sith pap a Sith életvitel elvetése jeleként értelmezték a Sith'ari, Adas halálát. Eretnekeknek nyilvánítva száműzték őket, és az Erő útmutatásával a Tund világára találtak rá a rakata hiperűr technológiát használva, és létrehozták a Sith varázslók egy tisztavérű közösségét, ami az új hitükön alapult. A varázslók úgy éltek, amit ők tökéletes harmonikus életnek, és gyakorlott varázslatnak, ontológiának és tudománynak tekintettek az Erőn keresztül. Ők a rakatákhoz hasonlóan azt vélték, hogy az összes élőlény Erő-érzékeny, valamint azt állították, hogy az Erő mindent átölelő jelenléte igazolta, hogy az Erő (amit „az Egységnek” neveztek”) ellentétekre való szétoszlása és viszálykodása hibás. Ebben a korban kezdődött a Sith-ek történelmének feljegyzése.
Történetesen a Sith-ek nagyban kitelepültek a Korriban bolygóról és az egy szertartásos sírvilág lett, bár a lakosság megőrizte vallásos kultuszos formáját. Véres háborúk évezredein túl a Sith Birodalom a Korriban völgyeit Sith sírhelyekkel töltötte meg, az idők folyamán még nagyobbakká és még hatásosabbakká téve őket. Ezek a hatalmas temetők sírhelyek ezreit tartalmazták, ami Sith-nagyurakhoz vagy más hatalmas sötét oldali használókhoz tartoztak, amiket a Korriban felszínére és rejtett földalatti területeire építettek. Az egyik ilyen völgyet Golg Völgyének nevezték, a Sith-nagyurak rengeteg völgyeinek egyik példája volt, amik a bolygót tarkították ez idő alatt.
A Sith-ek folytatták Birodalmuk kiterjesztését, felkarolva olyan világokat, mint a Krayiss II; egy Sith könyvtártemplomot építettek ott YE 14.000 körül, ahova a Sith varázslók mentek meditálni és kísérleteiken elmélkedni – kifejlesztve a Sith technikákat és sötét oldali manipulációkat. Már 8.000 évvel a yavini csata előtt az emberek és más köztársasági fajok elmenekültek a Tapani Dinasztia Korszakában és a Sith űrbe jutottak, ahol kölcsönhatásba keveredtek a Sith-ekkel, bár a Sötét Kaldera területeinek köszönhetően, ami a hiperűr navigációt rendkívül nehézzé tette ott, a Sith Birodalmat eléggé el volt zárva a galaxis többi részétől.
Több mint 7.000 évvel a yavini csata előtt az egyik Sith hódító, Dathka Graush és az erői kezdeményezték és megnyerték a Korriban egyik ciklikus háborúját, ami során a bolygó legtöbb városa elpusztult. Graush 50 évig folytatta uralmát a Korribanon, amit az ő kegyetlensége és terrorja jellemezett, amit a Sith népre hozott a Korribanra – ami még Sith szabványok szerint is kegyetlen volt. Grausht történetesen meggyilkolták és Golg Völgyében helyezték sírba. Halála pontjánál a saját magát Sith Feljebbvalónak és Királynak választott uralkodó a Korriban kétharmadát irányította.
Jen’ari
Száműzetés
A köztársasági űrben ebben az időben néhány ambíciósabb Jedi a Rendből megnyitotta magát az Erő sötét oldalának. Kísérleteztek azzal és rájöttek, hogy szó szerint az életet magát megváltoztathatják, saját akaratuk szerint képesek lényeket átalakítani és mutáció alá vetni. Ezek a "bukott" vagy "sötét" Jedik, ahogy nevezték őket, korábban már titokban lefolytatták a sötét tanulásaikat titokban, és hitük és a Jedi Tanács elleni dacolásuk miatt kiüldözték őket. De ezen Sötét Jedik száma nemsokára erősen megemelkedett, és magukat szabaddá nyilvánították a Jedi Tanács akaratától, kirobbantva a Második Nagy Hitszakadást. Három évvel később egységesen lázadtak fel a Jedi Rend ellen, és egy háború tört ki közöttük. A Jedik folyamatosan harcoltak eme Sötét Jedik ellen, és tiltás alá vonták a sötét oldali tudáshoz kapcsolódó kísérleteiket és gyakorlásukat. Egyszerre ugyanakkor a Sötét Jedik folytatták a Jedik átállítását az ügyükhöz.
A Jedik és a Sötét Jedik közti háború száz évig folytatódott, és végül a corbosi csatánál ért véget, ahol a Jedik, akik többen voltak, a Sötét Jedik felé kerekedtek, és a túlélőket a megadásra kényszerítették. Mivel nem akarták kivégezni a foglyaikat, a Jedik a nevük és a létezésük összes bizonyítékának kiszűrését választották a galaktikus feljegyzésekből, ezzel szimbolikusan kitörölve őket a történelemből. A Jedik utána összeterelték őket egy fegyverzet vagy navigációs eszközök nélküli drónhajóba, és a Peremvidék egy eddig felfedezetlen régiójába lőtték ki őket, messze a Köztársaság határain túlra. A védtelen hajójuk a hiperűrben sodródott az Erő sötét oldalának útmutatásával, és végül a Korriban bolygóra éreztek meg.
Hódítás
A Korribanon a Sötét Jediket megdöbbentette a tény, hogy a bennszülött Sith-ek Erő-érzékenyek. Ahogy ez az állapot a Sith civilizáció kezdete óta fennállt, a Sith-ek ez időben egy olyan társadalmi kultúrában maradtak, ami a Sith-ek által nevezett törzsi „körök” együtteseiből állt, amiket egy vagy több uralkodó varázsló vezetett. A megérkezésük után a primitív, vallásos, babonás és alig civilizált Sith-ek üdvözölték a kívülállókat a Sith kardjaikkal, és nyersen, fantáziadús, ugyanakkor lenyűgöző Sith mágiával próbálták megfélemlíteni a Sötét Jediket. Ugyanakkor a Sötét Jedik meglepődtek a viszonylag primitív faj sötét tudásától – néhányukkal maguk és a Jedik sosem találkoztak – és különösen érdekesnek találták a különböző technikákat, amikkel elszívják a sötét oldali energiákat, és ezeket meg akarták tanulni tőlük. Hogy ezt elérjék, a Sötét Jedik próbálták alávetni a Sith népet az uralmuk alá, hogy elvegyék a tudást tőlük. Titkaik megvédése érdekében a Sith-ek úgy érzeték, meg kell előzniük, hogy a sötét oldali tudásukat ne szerezzék meg a kívülállók, és vissza kell vágniuk a Sötét Jediknek, próbálva próbára tenni magukat és elüldözni a Sötét Jediket. De a Sötét Jedik végül intelligensebbeknek és erősebbeknek bizonyultak még a primitív Sith-ek leghatalmasabb varázslójánál is, és az Erő-képességeikkel, fénykardjaikkal és a fejlettebb technológiájukkal továbbra sem tágítottak. Végül a Sötét Jedik a Jedi képzettségük és technológiájuk segítségével győzték le a bennszülötteket, és ellopták a Sith nép tudását a varázslóktól, majd felhasználták ellenük. Bár a legyőzetett Sith-ek demonstrálták erélyüket, a bennszülöttek végül a Sötét Jedik engedetlen alattvalói lettek. A Jen'jedai-ok – ahogy a Sith nyelvben nevezték őket – utána a feljebbvaló uralkodó Árnykezének segítségét használták fel arra, hogy a saját magát megkoronázó Sith Királyt a bizalmukba csábítsa, majd elpusztították őt. Az ámulatba ejtett Sith-ek sosem sejtették meg az események következményét, ami a Sith'ari bukásához vezetett, és készségesen fogadták el a Sötét Jedi száműzötteket a mestereikként, és odaadományozták nekik Adas király holokronját. A Sötét Jedik magukat élő istenekként és királyokként láttatták a Sith nép felett, magukat feljebbvalókká nyilvánították ki és Ajunta Pall – aki személyesen ölt meg egy tucat Jedit a Corbos bányászvilágon - volt az, aki először elérte a Jen'ari, avagy a Sith-ek Sötét Nagyura címet.
A Sith-ek imádatot és odaadást tanúsítottak az új mestereik iránt az életükért cserébe, akik a harcművészeteiket új Sith tudásukkal élesítették és hatáskörüket kiterjesztették a Korriban szomszédságában lévő világokra és csillagrendszerekre. Történetesen az előző Sith Birodalom területén élő összes Sith a Sith-ek Sötét Nagyurának uralma alá került. A Ziost lett a fővilág, ahonnan a Sötét Nagyúr uralkodott, és tornyokkal teli erődöket építtetett a bolygón, ahol az újonnan kinevezett Sith-nagyurak uralkodtak. Új csillaghajókat és fegyvereket építettek, és az új Sith-alkímia tudásukkal új lényeket hoztak létre. A Sötét Jedik befolyása a Sith-eken még a már most lélegzetelállító Sith építészetet is továbbfejlesztette. Az új Sith-nagyurak úgy érezték, hogy a Sith kultúra a filozófiájukhoz jól illeszkedik, és a Sith-ek Sötét Nagyurának uralma alatt a durva, merev és erősen rétegzett Sith kasztrendszer továbbra is fennállt, ami a Sith-ek sok alfaján alapult. Különleges figyelmet kapott a massassi harcos kaszt, akiket a Sith-nagyurak gyalogoskatonáknak használtak fel az újonnan megformálódó Birodalmukhoz. Az új massassi harcosokkal, fegyverekkel és mágiával felfegyverkezve, néhány eltökélt Sith-nagyúr bosszút akart állni a Köztársaság ellen. Miután kielemezték az őket a Sith űrbe szállító hajó navigációs számítógépét, ezek a bosszúszomjas Sith-ek újraprogramozták azt egy visszaútra a Köztársaságba, ami szemben állt a Sötét Nagyurak kívánságaival. Ezekről a Sith-nagyurakról és az új hadseregeikről sosem hallottak többet a Sith űrben, és elbuktak a Köztársaság meghódításánál, ezzel szemben felfedték a Jedik számára, hogy a Sötét Jedi száműzöttek életben maradtak a Sith űrnek nevezett régióban, és magukat Sith-ekként nevezték el az általuk uralt nép után.
Azon Sith nagyurak, akik nem mentek vissza a Köztársaságba, kitalálták, hogy a Sith alkímiával - új kreatúrák előállításán kívül - képesek voltak utódokat létrehozni a Sith néppel alkímiai eszközök segítségével – a massassi alfajokkal kezdve. Szóval, ezek a megmaradt nagyurak összevegyítették a Jedi vérüket a Sith emberekkel és majdnem kétezer évig folytatódott ez a folyamat és olyan sajátosságok koptak ki belőlük, mint a babona, a hűség és a szimpátia. Ezzel ellentétben olyan képességek, mint az ambíció, a ravaszság és az Erőben lévő nyers erő generációkon át ösztönözték őket. Hamarosan az elit, uralkodó kissai osztály a Sith Birodalomban majdnem teljesen a kissai papok és Sötét Jedik hibrid, könyörtelen, ambíciós és erős utódaiból állt.
Az idő folyásával a Sith-nagyurakból álló tanács és egy egyeduralkodó Sötét-nagyúr által irányított magokrata Sith Birodalom lendületesen növelte területét, a galaxis teljes szektorait bekebelezve, bár erősen megmaradtak a Sötét Kaldera területén. Terjeszkedésük alatt a Sith-ek kapcsolatba kerültek sok bolygóval, és ennek eredményeképp a myke, az arkaniai és a kruskan kultúrák mindegyike adott utalást a Sith befolyásra. Még a Tundra is eljutottak, ahol a Sith-ember hibridek éltek a tisztavérű Sith varázslók mellett, akik ezer évvel ezelőtt jutottak ide. A Birodalom terjeszkedésének vége felé bolygók százait ölelték fel, a Köztársasággal rivalizálva, a Dromund Kaas világától, az Ashas Ree-ig, a Korrizig, a Ch'hodosig, és még távolabb, a Malachor V-ig, a Sith-ek őshazájáig. A Sith Tanácsnak mind a tíz tagja már személyesen irányított egyéneként tucatnyi világot. Bár az összes bolygó Sith irányítás alatt volt, csupán öt szent Sith bolygó létezett: a Ziost, a Khar Delba, a Rhelg, a Krayiss II és a Korriban.
A Sith társadalom tovább növekedett és fejlődött ez idő alatt, új módszereket fedezve fel az élő Erő sötét oldalának manipulálásához az újonnan kikiáltott Birodalmukban, amit a militarizmus és holtaknak szánt hódolat uralt. A Sith-ek egy folyamatos konfliktushelyzetben éltek, a Sith-nagyurak pedig magánhadseregeket építettek a rivális nagyuraik ellen, és próbálták elnyerni a Sötét Nagyúr pozíciót az uralkodójuktól. A legtöbb lakos a gerinces, kasztok által meghatározott életben éltek, ami még mindig fennállt a Sith és a Jedi vérek szövetsége után. A grotthuk élete kemény munkával telt, hogy sírhelyeket építsenek nagyuraik számára, és sok millióan meg is haltak a sok év során a számtalan, erőszakos Birodalmon belüli háborúkban. A Sith-nagyurakat már előre lefoglalták az egymás elleni háborúk és más civilizációk megfélemlítése a látóterükön belül. Ennek eredményeképpen nem sok figyelmet adtak a Köztársaságon belüli terjeszkedésre, és a Köztársaság, valamint a Birodalom közti utazás is rendkívül ritka volt. Azon kevesek, akik a Birodalom területébe tévedtek, nem menekülhettek a Sötét Kaldera egyedi tulajdonságainak köszönhetően, és nemsokára rabszolgákként találták magukat a kisebb státuszú Sith-nagyurak alatt. Generációkon át ezeknek a bevándorlóknak az uralkodói folyamatosan változtak, és végül elfelejtették, hogy honnan is jöttek és magukat egyaránt Sith-eknek nevezték. Mivel rendkívül idegengyűlölők voltak, a Sith-nagyurak ritkán engedték meg számukra, hogy az alázatos grotthukénál bármely pozícióba emelkedjenek fel.
Egy Aranykor vége
YE 5.100 körül a félvér Sith-nagyúr, Marka Ragnos a Sith-ek Sötét Nagyura pozíciójába emelkedett, miután rövid, brutális háborúk sorozatát vívta ellenségeivel, és harcban legyőzte a rivális Simus Sith-nagyurat. Ragnos nagyon erős hadúr volt, mind fizikálisan, mind a sötét oldal nyers erejében, és ennek eredményeképpen Sith vezérként csodálták, rettegtek tőle és engedelmeskedtek neki. Ugyanakkor voltak, akik ellenezték őt, és Ragnos úgy tartotta fenn a hatalmát, hogy az ellenségeit egymás ellen uszította, manipulálva őket, hogy párbajra hívják őt, vagy egyszerűen orvul meggyilkolta őket – éveken át söpörve el minden ellenállást. A száz éves hosszú, vaskezes uralkodása azt eredményezte, hogy a Birodalom hatalmassá, erőssé, jómódúvá és stabillá vált. Ez volt az a korszak, amit a Sith-ek Aranykorának neveztek.
Majdnem két évezredes kereszteződés után a Sith Birodalmat - ahogy az idegen fajok nevezték - a Vörös Sith-ek uralták, akik a központúságot, a többséget képezték és a hatalmuk volt a Birodalmon belül. A Birodalom történetének eme szakaszában, néhány egészen tisztavérű Sith maradt meg a Birodalomban, főleg azok az ember ősök, akik véletlenül kerültek a Birodalomba, legfeljebb pár százalékban voltak kevertek. Ekkor az erős Ludo Kressh Sith-nagyúr és a legnagyobb riválisa, Naga Sadow felemelkedtek a Sith Tanács székeiből, hogy megküzdjenek a következő Sötét Nagyúr címéért. Ragnoshoz hasonlóan Kressh félvérű volt, és mint Ragnos, arra törekedett, hogy a Birodalmat a jelenlegi jómódú állapotában tartsa. Kressh követte a Sith-ek régi természetes útjait, és konzervatív nézetei voltak; úgy vélte, hogy a Sith Birodalomnak erősé kell válnia önmagán belül, mielőtt új területszerzés elé nézne. Ezzel ellentétben Sadow progresszívabb Sith-nagyúr volt, akiről azt állították, hogy nagy benne a 'Jedi' vér. Azt vélte, hogy a Sith-ek Aranykora alatt a Sith Birodalom stagnált lett, és hogy a Sith-eknek elkerülhetetlen az, hogy új világokra terjessze ki a hatalmát, hogy ragyogást hozzon a Birodalomba, ami ellentétes volt Kressh nézeteivel. Sadow kifejezetten szokatlan volt a többi Sith-nagyúrhoz viszonyítva; a progresszív attitűdje miatt azok, akik nem voltak Vörös Sith-ek, tekintélyesebb pozíciókba emelkedhettek alatta. Így lettek az emberi származású lényekből bányászok vagy hajókapitányok Sadownál. Engedéllyel azok a nem Vörös Sith-ek, akik olyan területeken tűntek ki, mint a tudomány vagy az orvostan, képesek voltak áttöréseket elérni a szakmájuk terén azon kevés Nagyúr alatt, mint Sadow az évezred alatt, míg a Vörös Sith-ek a sötét oldal rejtelmeivel foglalták el magukat. A más, hatalmasabb Sith-nagyurak - jellemzően Kressh - sosem engedhették volna ezt megtörténni, és helyette a nem Vörös Sith-eket tartották az alacsony rabszolga pozícióban az uralmuk alatt, kitartva a merev kasztrendszer mellett, és azt érezték, hogy csak a Vörös Sith-ek engedhetik meg maguknak a grotthuktól eltérő pozíciókat.
Ragnos halálával hatalmi űr maradt maga után, amit Kressh és Sadow azonnal készek voltak betölteni. Kressh maga mögött élvezhette a legtöbb Sith támogatásaát, hogy ő legyen a következő Sötét Nagyúr, ugyanakkor Sadow irányította a katonai erők nagy részét. Potenciálisan nagyon erősek lehettek volna együtt, de csak egy Sith Sötét Nagyúr lehetett. Ketten az uralkodási jogokért harcoltak Ragnos temetése közben. Ahogy a csata folyt, nem volt egyértelmű győztes, mindkét résztvevő megsebesítette ellenfelét és dominált a másik felett egy bizonyos ponton. Végül maga Ragnos szelleme szakította félbe párbajukat, aki a népe – a Birodalom múltjáról beszélt, és a Sith-ek Aranykoráról. Végül eltűnt és figyelmeztette őket, hogy bölcsen válasszák meg útjaikat. Abban a pillanatban egy hajó érkezett meg a Sötét Nagyurak Völgyébe, ami két hiperűr felfedezőt, Gav és Jori Daragont szállította a Köztársaságból. A Sith-ek azonnal őrizetbe vették és a Ziost börtöneibe zárták őket. Kressh és a Sith Tanács végül úgy határozott, hogy kivégzik lesz a sorsuk. Sadow ugyanakkor a két embert kulcsként tekintette a Sith Birodalom számára, hogy a Köztársaságba kiterjessze területét, és titokban kiszabadította a foglyokat, megölve az öreg Simust a folyamat közben, hogy az eseményt köztársasági támadásnak álcázza. A Sith Tanács elhitte a trükkjét, és utána a Tanács nagy része Sadow-t szavazta meg a Sith-ek Sötét Nagyurává. Kressh dühöngött, nem fogadta el Sadow új státuszát, és azt deklarálta, hogy őneki kellene lennie az igazi Sötét Nagyúrnak, mielőtt ő és a követői támadásba lendültek. A Birodalom kettészakadt Kressh és Sadow alatt, polgárháborút indítva a Birodalmon belül.
Kressh hamar felfedezte Sadow trükkjét, és ő és szövetségesei támadást indítottak Sadow magánerődje ellen a Khar Delba bolygón. Nem tudta, hogy az csupán egy csali erőd, és mire Kressh erői azt hitték, hogy elpusztították Sadowt összes haderejével együtt, Sadow flottája előbukkant a Khar Shian sötét oldalából – a Khar Delba holdjáról -, ahol az igazi erődje állt. Ezzel a meglepő támadással felkészületlenül érte Kressh erőit, és Kressh, valamint a megmaradt követői kénytelenek voltak visszavonulni. Ez idő alatt Sadow visszarepítette Jori Daragont a Köztársaságba a Starbreaker 12-n, valamint egy nyomkövető berendezést is rácsatlakoztatott, ami utat adott neki a Köztársaság magjába.
Sadow az egész Birodalomból összegyűjtötte erőit a Khar Delbára, felkészülve a Köztársaság inváziójára. Ugyanakkor Kressh hajója a találkozó felett érkezett meg, és egy üzenetet küldött a lent lévő Sith-nagyuraknak, figyelmeztetve őket Sadow trükkjére és a pusztulásra, amit Sadow fog hozni a Birodalomra. Hogy blokkolja az adást, Sadow megparancsolta Gav Daragonnak, hogy aktiválja az automata rendszereit, elpusztítva Kressh hajóját a folyamatban, és feltehetőleg megölve Kressh-t is eközben. Miközben Kressh-t halottnak hitte, Sadowt most már senki sem állíthatta meg, hogy megszállja a Köztársaságot, és nekikezdett az inváziós erők megszervezéséhez.
A Nagy Hipertéri Háború
Sadow inváziós erői a Birodalom messzi részeitől gyűltek össze, és a Khar Shianen gyűltek össze, ami csillaghajóktól a massassi földi katonákig terebélyesedett, és végül a Daragon Ösvénynél ugrottak a hiperűrbe a Köztársaság felé. A Sith erők a Starbreaker 12-n lévő lokátort követték, majd a hiperűrből az instabil Primus Goluud vörös szuperóriás csillagnál jöttek ki. Ott Sadow kijelölt egy bányász hajórajt és a legénységét, hogy bányásszanak ki lignan kristályokat a Phaegon III-ról a közelgő kirreki csatához. Néhány hónappal később egyszerre küldte ki az erőit az egész Köztársaság bekebelezéséhez, míg ő a Primus Goluudnál tartózkodott a meditációs gömbjében. Sadow tudta, hogy a Sith-eknek nincs meg a kellő létszámuk a Köztársaság hadiflottájának legyőzéséhez, ezért a meglepetésben és Sith mágiákkal létrehozott Sith illúziókban bízott, ami az inváziós erőket nagyobbnak állítja be az igazinál. A Sith Birodalom a Koros-rendszert meglepetéssel vette el, amit amit az Egyesítő Háborúkban fosztottak ki. A Koros Major, a Kirrek és az összes, a Teta császárnő alatti világok összeomlottak a Sith-ek látszólagos végtelen erői alatt, és a Sith-ek a Koros fővonal mellett haladtak, hogy eltiporják a Foerost, majd a Coruscant, a Kaikielius, a Metellos, a Basilisk és végül a Shawken világát, ahol a köztársasági hajógyárak állomásoztak.
A köztársasági véderők küzdöttek a Sith-ek megállíthatatlan erői, és az egyedi fegyverek ellen. A Coruscanton a Jediket figyelmeztette Memit Nadill Jori Daragonon és Relin Druur Jedi-mesteren keresztül egy közelgő Sith invázióra, de nem tudtak időben felkészülni a támadásra. Shar Dakhan Sith-nagyúr irányításával a Sith landoló erők a Szenátusi Csarnok lépcsői felé nyomultak, ahol egy utolsó csapatnyi Jedi verte vissza a Sith támadóhullámokat. Ugyanakkor a Koros Majoron Gav Daragont tették meg a bolygót meghódító hadseregek parancsnokává, de ezúttal elárulta a Sith-eket a hutt barátja, Aarrba halála után. Visszarepült a Primus Goluudra és rálőtt Sadow meditációs gömbjére, remélve, hogy megtörheti a Sötét Nagyúr koncentrációját és megállíthatja a varázslót, aki a Sith hadsereg felett dolgozott. Éppen amikor a Coruscant majdnem elesett a támadó Sith erőknek, Sadow koncentrációja felbomlott és az illúziók eltűntek, megmutatva a Sith hadseregek igazi mivoltát. A köztársasági erők ott egy ellencsapást indítottak, amivel rajtaütöttek a megzavarodott Sith-eken és visszavonulásra kényszerítették őket. A Kirreken a Sith-ek nyüzsögtek és folytatták az áttörést a bolygó védelmén. Még a Jedi Odan-Urr harci meditációs próbálkozásai is sikertelenül hatottak az egységes gondolkozású, féktelenül dühös massassik ellen. De a coruscantihoz hasonlóan a Sith nyomás végül lelassult. A celegiai Ooroo Jedi-mester önfeláldozóan mérgező ciángázt bocsátott ki, hogy megmérgezze a Sith-eket a területen, de a Sith-ek folytatták a továbbnyomulást. Ennél a szakasznál a Sith-ek győzelmi esélyei apadni kezdtek, és amikor a Ronikáról érkező erősítések megérkeztek a kirreki védőkkel szövetkezve, az esélyeik még jobban lecsökkentek. A Sith-ek visszavonultak és a köztársasági szövetséges erők győztesen jöttek ki.
Az anaxesi köztársasági erők és erősítések reményt nyertek a Sith erők hirtelen eltűnéséből, és visszaszorították a Sith armadát a Koros Majorra. Valamint Jori Daragon, aki ott volt Aarrba halálánál, követte Gavot a Koros Majorról, és segítségül kérte Teta császárnő flottáját. A tetai és a többi köztársasági erők a Primus Goluudáál törtek ki a hiperűrből, hogy szembeszálljanak Sadow-val és a visszahívott erőinek maradékával. Sadow előzetesen megtréfálta Gav Daragont és most már a Sith csatahajóján volt, míg Gavot csapdába ejtette a megsérült meditációs gömbjében. A köztársasági és a Sith erők összecsaptak, majd Sadow a vörös szuperóriás csillagot szupernóvává változtatta, megölve Gav Daragont a folyamat alatt, míg ő és a megmaradt társai visszaugrottak a Sith Birodalomba.
A Sith űrben Ludo Kressh életben maradt. Azóta már összegyűjtötte a saját erőit és csatlakozott azokhoz a Sith-nagyurakhoz, akik inkább hátul maradtak, valamint gazdagságot és hatalmat ígért nekik uralkodása alatt, ha szövetkeznek vele Sadow ellen. Következtetésképpen a támogatásukkal megragadta a hatalmat, hogy ő lehessen a Sith Birodalomban a Sith-ek Sötét Nagyura, míg Sadow kint volt megkísérelni a terjeszkedést a Köztársaságban. Amikor Sadow a Korriban felett visszaért, hogy több Sith erőt próbáljon toborozni, Kressh felfedte magát. Sadow tájékozódott, hogy a Sötét Nagyúr címet elragadták tőle, és azt is, hogy Kressh egy csali hajót használt, hogy leplezze saját halálát a Khar Delba felett. Kressh Sötét Nagyúr utána intézkedett, hogy Sadow-t örökre kiűzze a Sith űrből. A két Sith flotta büszkén ment csatába, majd Kressh megsemmisítette Sadow megrongálódott hajóit. Ugyanakkor a csata akkor ért véget, amikor Sadow megparancsolta az egyik pusztulóban lévő hajójának, hogy ütközzön bele Kressh zászlóshajójába, megölve a Sötét Nagyurat. Kressh armadájának maradéka visszahúzódott, azt választva, hogy nem harcolnak tovább Sadow erőivel.
Azonnal utána a köztársasági erők követték a Daragon Ösvényt, majd a Sith Birodalomnál törtek ki a hiperűrből, közel Sadow megtépázott flottájához. A köztársasági flotta megsemmisítette Sadow flottáját és kiharcolták a győzelmet. Miután Sadow visszautasította Teta császárnő megadási ajánlatát, barikádot emelt a megmaradt hajóiból és a Denarii kettős csillaga felé táplálta be az útirányt. Aztán az Erőt és a megmaradt erejét használta a hajója fedélzetén, hogy egy szupernóvát idézzen elő mindkét csillagból, miközben menekült és elpusztította a köztársasági üldözőit. Miközben Sadowt halottnak hitte a csillagok robbanásától, Teta császárnő visszahívta a köztársasági flottát és elhagyta a szétzilált Birodalmat.
Ennél a pontnál a Birodalom már nem jelentett fenyegetést a Köztársaság számára, ugyanakkor Pultimo főkancellár elégedetlen volt. Nemsokára egy inváziót rendelt el a Sith űrbe, hogy teljes egészében kipusztítsák a Sith civilizációt és bebiztosítsák, hogy a Sith-ek sose térjenek vissza. A Köztársaság és a Jedik feladata volt, hogy biztosítsák, hogy a Sith Birodalomnak egyetlen túlélője se maradjon életben. Végeredményben köztársasági hadihajók százai szállták meg a Sötét Kalderát, hogy elfoglalják a rendezetlen Birodalmat – ami még mindig fel volt bolydulva a Sith vezérük, Ludo Kressh halála után. A Jedi Rend is behatolt a Jedi Árnyaikkal és el akarták pusztítani az általuk talált összes Sith tant és módszert, bár néhányan közülük ellenezték a megsemmisítés szükségességét. A Jedik és a Köztársaság lepusztította a Sith-nagyurakat, a műalkotásaikat, a talizmánjaikat és az erődítményeiket, végül a Sith-eket a megadás pontjára kényszerítették. Eme időszak alatt a Jedi Urr egyedi módszert választott, hogy megküzdjön a Sith-ekkel: a Sith egyének erejének ártalom nélküli kivonását választotta, megfosztva a Sith-eket a sötét oldali használatuktól. Annyira gyakran használta ezt a technikát a Sith-eken, hogy már a szakértőjévé vált. Shar Dakhan – aki jelenleg a helyettes Sötét Nagyúr volt Kressh és Sadow hiányzásával – a massassi harcosait egy utolsó és egyetlen lehetőségként öngyilkos támadásokban rászabadította az inváziós flottákra. A Sith-ek eme módszer által okozott súlyos veszteségek hatására a Köztársaság az ideiglenes visszavonulásra kényszerült. Bár végül a Sith-ek vereséget szenvedtek és rengeteg alacsony kasztba sorolt Sith rituális öngyilkosságot követett el. Néhány éven belül a Birodalom összeomlott és a Köztársaság végül győztesen került ki a háborúból, bár nagy árat kellett megfizetniük.
Feloszlatás
A Sith világokat hozzácsatolták a Köztársasághoz, de a Jedik nem pusztították el a Sith-ek összes palotáját, erődítményét, könyvtárát és talizmánját a háború után, kiválasztottak néhányat megőrzésre arra az esetre, ha Sith-ek újra fenyegetnék őket. A Nagy Hipertéri Háború végére széleskörűen köztudott volt, hogy a Sith-ek mind vallásilag, mind fajilag kihaltak, és sokan a Jedik hozzáállását a Sith-ek létezésével kapcsolatban a bothanokéhoz hasonlították egy Ar'kraiban. Valójában a legtöbb Sith-et nem ölték meg a véres háborúban, hanem a mély űrbe üldözték őket, ahonnan addig senki sem tért vissza. Ugyanakkor a Jedik és a Köztársaság támadásának alapossága ellenére a Sith faj és kultúra megmaradt.
Néhány a Nagy Hipertéri Háborút túlélő Sith erő a galaxis ismeretlen régióiba menekültek a Jedi Árnyak és őrszemek elől, hogy talpra álljanak, és titokban bosszút forraljanak a Jedik és a Köztársaság ellen. A felfedezők ezekben a régiókban valószínűleg ráakadtak Sith telepekre ezekben az időkben és a Régi Köztársaság kora alatt. Ugyanakkor más korok alatt ennek bekövetkezési esélyei valószínűtlenebbeké váltak.
Az Omen hajón néhány, Sadow túlnyomórészt emberekből álló Sith törzslegénységének sikerült túlélni a háborút. A hajó kiütköződött a hipertéri útjából, mert összeütközött a Harbinger testvérhajójával egy Jedi csillagvadász támadásának köszönhetően, miközben lignan ércet bányászott a kirreki csata előtt. Ezek a Sith-ek egy előzetesen ismeretlen bolygó felé tartottak, amit az őslakosaik Kesh-nek neveztek. Az ember és néhány Sith leszármazott túlélők leigázták az őslakókat, akik az istenszerű Égjárókkal azonosították őket a helyi Keshiri legendából.
Néhány másik Sith a Vjun bolygóra menekült a háború után. Egy kis létszámú Sith és azok támogatói a Thule világára – egy olyan bolygóra, amit előzetesen Sith titkos erők foglaltak el - menekültek, hogy Sith különleges erőkkel újracsoportosuljanak. Azt vélve, hogy a Jedik és a Köztársaság általi vereségük csupán időleges, a Thule bolygón lévő Sith-ek egy katonai stílusú és vezetésű fejlett erő felépítésére adták a fejüket, hogy bosszút álljanak az ellenségeiken. Bár nem ők voltak az egyetlen Sith-ek, kik elmenekültek: Sadow is megmenekült az általa okozott pusztításból a Denarii nóvánál. Mivel Kressh Sötét Nagyúr előző uralkodó száműzte őket a Sith űrből és a Köztársaság által bűnözőknek nyilvánítva, Sadow és a követői egyetlen hajóján a Yavin-rendszerbe tartottak. Ott a Yavin 4 dzsungelholdján telepedtek le, ahol Sadow egy bázis építését tervezte, és azt is, hogy onnan fog terjeszkedni.
A Tundon a tisztavérű Sith varázslók ott éltek az évezred során és elkerülték a pusztítást, ami sok más világon terjedt szét a Nagy Hipertéri Háború után, Sith-ember hibridek társaságában, akik oda telepedtek le, miután a Sötét Jedi száműzöttek meghódították a Sith-eket. Történetesen a tisztavérű Sith társadalom a Tund Varázslói nevezetű csoportba fejlődött. Ezek a sötét oldali Erő-használók keményen tanulmányozták az Erő használatát, ami elég volt ahhoz, hogy néhány tagot az őrületbe kergessen. Képesek voltak erőteljes és rendkívüli erőt produkálni a mágiában, az átváltoztatásban és az illúziókeltésben.
Más Sith menekültek és a menekülésre összpontosító Sith-ek az Ambria világát választották. Egy Sith varázslónő rabszolgasorsba taszította az ottani őslakos populációt, és arra kényszerítette őket, hogy több mint egy évszázadon át építsenek meg egy óriás, fekete obeliszket. Mikor elkészült, a varázslónő egy ősi Sith rituálé megidézésével kísérletezett Sith varázslatot használva. Ugyanakkor a varázslat meghaladta képességeit és egy, a bolygót beborító sötét oldali energiát eredményezett, ami átváltoztatta azt egy lesújtó sivatagvilággá, és elpusztította saját magát és az őslakos fajokat a folyamatban. A YE 4.000 előtti évszázadokban az odamenekült és meghalt Sith-ek szellemei fennmaradtak, beágyazódtak magába a bolygóba, mielőtt történetesen a Jedi Theon csapdába ejtette őket a Natth-tóban.
A Nagy Hipertéri Háborús vereségük és a korribani mészárlás után egy maximum néhány száz Sith-et szállító kis armada az ismeretlen régiók irányába menekült, véletlenszerű hiperűr koordinátákat használva a Jedk és a Köztársaság elől való kétségbeesett menekülés alatt. A visszavonulásukkor a Sith-ek több tízezer foglyot is vittek magukkal, kiket a Köztársaság elleni korai győzelmekből szereztek, akik és leszármazottai a rabszolgasorsba ítéltettek. Mélyen az ismeretlen űrben ez a maroknyi Sith erő egy Új Sith Birodalmat kovácsolt az új Sith Császár és a legmegbízhatóbb Sith-nagyurai vezetésével. Húsz évig a Sith armada a mély űrben sodródott a Nagy Hipertéri Háború után, véletlenszerű hiperűr ugrásokkal és vak felderítő küldetésekkel operálva az útjuk kereséséhez. Ezalatt a bolyongó Sith-ek a Chiss Fennhatóságra akadtak rá, és mint minden más esetben, ahol a Sith-ek olyan erőforrásokkal és technológiával rendelkező civilizációkra akadtak, amiket a Sith-ek hasznosnak találtak, a megújított Birodalom ennek alapján azt vélte, hogy a chissek meg behódolnak a Császárnak, különben ellenszegülés esetén meghódítják, rabszolgasorsba taszítják, és/vagy teljesen elpusztítják őket. Azonban a chissek meglepték a Sith-eket a válaszukkal, és erőszakmentes módokat kerestek a konfliktus orvoslására. A chiss uralkodó osztály egy találkozót kívánt összehozni a Sith-ekkel, és a Sith katonai vezetőség engedett nekik. A külvilág kizárásával a legjobb chiss követek fontos birodalmi diplomatákkal találkoztak, köztük a Birodalmi Testőrség parancsnokát, végül abban állapodtak meg, hogy a chissek lesznek az első hivatalos szövetségesei a Birodalomnak. Azonban végül húsz évvel a szökésük után, a Birodalom belebotlott és letelepedett a Dromund Kaas rég elfeledett Sith világára. Ott a Császár tovább manipulálta a követőit a Köztársaság meghódításáról szóló terveihez, és a világot átkeresztelte az eredeti Sith faj "igazi" szülővilágára. Ősi műtárgyakhoz, kötetekhez és kéziratokhoz volt hozzáférésük, közülük legalább egy Sötét Jedi száműzöttek ideérkezését említette YE 14.000 körül.
Időközben 15 évvel a Kesh bolygón való leszállás után az Elveszett Sith Törzs Vörös Sith porciója titokban cián-szilikát anyagot használt fel egy keshiri falu teljes lakosságának megölésére. Dögvésznek próbálták álcázni, ami csak az ottani ember Sith-ekre volt veszélyes, az egy utolsó kísérlet volt, hogy próbálják rávenni az Elveszett Törzset a világ elhagyására. Ugyanakkor az egyik ember Sith, aki Kressh Sötét Nagyúr uralma alatt szenvedett, ellenszenvet viseltetett az összes Vörös Sith-tel szemben emiatt. A nő titokban megölte az összes Vörös Sith ivadékot, aki a Kesh bolygón töltött idejük alatt született, és mikor felismerte azt, hogy a Vörös Sith-ek mit csináltak egy Ravilan Wroth nevezetű Sith uralkodása alatt, hamisan őket vádolta meg. Végül a férjét, a főnagyurat maga mellé állította, és elindította a helyi Vörös Sith-ek kiirtásának folyamatát, megölve az összes Vörös Sith-et az izolált bolygón.
Sadow-nak sosem sikerült a Yavin negyedik holdján kívül kiterjeszkednie az idő folyamán. Mivel Sadow meg akarta őrizni hagyatékát, gárdistákat alkotott meg, végül Sith alkímiát használt a massassikon kegyetlen kísérleteit elvégzéséhez, erősebb és erőszakosabb, de annál kevésbé intelligens mutánsokká alakítva őket. Végül a korábbi Sötét Nagyúr, Sadow mély álommal eltemettette magát, sosem felejtve az általa egykor uralt Birodalmat, mielőtt meghalt. Az évszázadok során ezek a primitív, görnyedt, monstrumszerű massassi vadállatok Sadow egyik isteni alkímiai teremtményeivé váltak, és Sadow hagyatékának őrzőiként beteljesítették szerepüket. Egyik kötelességük volt a rég halott Sadow templomainak megvédése a Sötét Jedi, Freedon Nadd ellen YE 4.400 körül. Nadd felébresztette Sadow szellemét, és Sadow tanítványa lett. Miután mindent megtanult, amit csak tudott Sadow-tól és a tudástáraiból, Nadd legyőzte Sadow szellemét, majd Adas király és Darth Andeddu holokronjaival útnak indult, hogy megalapítson egy olyan Sith Rendet, ami nem kapcsolódott közvetlenül a Sith fajhoz.
Ezer évvel később a Sith Birodalom bukása után a sötét oldal hívői kezdték ráakadni ezekre a Sith rejtekhelyekre a messzi világokon, ahol azok, akik nem vesztek el a Nagy Hipertéri Háborúban, meg akarták őrizni a tudásukat a jövőbeli generációk számára. Ezek a sötét oldali menedékhelyek és könyvtártemplomok ősi Sith tanokat, talizmánokat és hasonlókat rejtettek, és nagy aggodalmat okoztak a Jedi Rendnek. Ugyanakkor ezek a szentélyek továbbra is elkerülték a Jedik kutatását.
A Nagy Sith Háború
A Yavin IV-et és mutáns massassi lakosait évszázadokkal később ismét meglátogatta Nadd szellemének tanítványa - Exar Kun, azzal a szándékkal, hogy Sith titkokat ismerjen meg. Kezdetben a primitív, törzsi massassik védték a templomokat, amiket az elődeik építettek Sadow tiszteletére, és megtámadták Kunt. Szétszedték a hajóját és elfogták a betolakodót, majd elvitték a Nagy Sith Tűztemplomba, hogy felfalják egy "massassi véráldozási" rituálén. A szertartás alatt felébredt a massasik istene. Ez a sötét isten azon Sith férgek egyike volt, amiket Sadow alkotott meg a Sith alkímiás kísérletein keresztül évekkel korábban, és megpróbálta felfalni Kunt. Ugyanakkor, miután teljesen átvette a sötét oldalt egy Sith amulett által, Kun képes elpusztította a kreatúrát; és elnyerte a massassik tiszteletét. Ugyanakkor a sötét oldal átölelése és az amulett által szolgáltatott új erővel Kun elpusztította Nadd szellemét, ahogy azt Nadd tette a saját mesterével. Kun lett a massassik parancsolója, akik azt hitték róla, hogy ő a megjósolt legendás Sith-ek Sötét Nagyura. Az ősi Sith elgondolásokkal összhangban Kun templomokat húzatott fel a massasikkal a sötét oldal koncentrálásához. Ráadásul Kun ősi szövegeket tanulmányozott, amit Sadow és a követői hoztak magukkal, amikor megérkeztek a Yavin IV-re, és kísérletezett a massassikon, mint azt Sadow tette évekkel korábban: A szövegek Sith alkímia használatáról szóltak, amikkel metamorfózison keresztül módosíthatták és átváltoztathatták a lényeket. A massassi legendák szerint ez a folyamat a harcosokat istenekké alakította át. Miután Kun meggyőzte arról, hogy a transzformáció fájdalommentes lesz és az átváltozással a leghatalmasabb massassivá fognak válni, Zythmnr-t, a massassi papot alakította át először. Kun Sadow-hoz hasonlóan a Sith alkímiával rabszolgahadsereget akart kreálni a mutálódott massassikból. Nadd korábbi tanítványai után kutatva, Kun elvitte magával két új massassi szolgáját a Teta császárnőhöz (ami korábban a Koros Major volt), hogy megtalálja és elpusztítsa ezeket a potenciális riválisokat. Ott Aleema Ketóra és Ulic Qel-Dromára talált és megküzdött velük, gyorsan legyőzte Ketót és fénykardpárbajra kelt Qel-Dromával. Ugyanakkor egyikük sem tudott a másik felé kerekedni, és végül Marka Ragnos szelleme lépett közbe és elszívta a két harcos által viselt Sith amulettek erejét. Ezek után Kunt nevezte ki a Sith-ek új Sötét Nagyurává, Qel-Dromát pedig a tanítványává.
Qel-Droma utána Kunhoz hasonlóan lépéseket tett a galaxis meghódításáért a Sith-ek alatt; Jediket hozott tanítványoknak a Yavin IV-re. Miután egy szóváltás tört ki Kun és a Jedik között, a massassik a dzsungelholdon félreértették a helyzetet, akik próbálták megvédeni Kunt és megtámadták a Jediket. Miután beszüntette a támadást, Kun folytatta áttéríteni a Jediket az ügyéhez azzal, hogy Sith száműzöttek csapdába esett szellemeit szabadon eresztette az általa ellopott Sith holokronokból, és megengedte, hogy hatalmukba kerítsék a Jediket. Egy a Coruscant, a Köztársaság főbolygója elleni elhamarkodott támadásban Qel-Dromát elfogták, ezért Kun és a massassijai a Coruscantra mentek kiszabadítani őt, míg az új tanoncai elindultak megölni az előző Jedi-mestereiket. Kun és a kegyencei megszállták a Köztársaság szenátusi termét, ahol Qel-Dromát idézték be bírósági tárgyalásra a bűnei miatt. Kun egy Sith bűbájjal átvette az irányítást a szenátus és az őrség felett, miközben a Jedik próbálták megakadályozni a szöktetési kísérletet és egy csata tört ki a massassik és a Jedik között, míg Kun a saját mesterével harcolt. Kun néhány erőnek megparancsolta, hogy támadják meg a Köztársaságot és Sadow ősi hajójával kihasították a Cron-halmaznál lévő csillagokból a magokat, szupernóvás láncreakciót előidézve, ami mind a köztársasági, mind a Sith flotta pusztulását eredményezte. Miután a Jedik megtudták, hogy az Ossust ki fogja irtani ezeknek a szupernóváknak az ereje, kétségbeesetten próbálták evakuálni és megmenteni az ottani Jedi tudástárakat. A zűrzavarban Kun megérkezett a massassijaival, hogy megszerezze azokat a műtárgyakat, aminek hasznait veheti. A küldetés nem volt teljes siker ugyanakkor; Ood Bnar megakadályozta, hogy az ősi fénykardok Kun kezére kerüljenek, és a Jedi Crado megtámadta a visszavonuló Sith-eket, számos massassit megölve a folyamatban.
Kun és a Sith-ek visszatértek a Yavin IV-re a zsákmányukkal, bár Qel-Droma elárulta Kunt, és felfedte a Jediknek, hogy a Sith-ek a Yavin holdon rejtőznek. A Jedi erők egyesültek a Yavin IV-nél, és tudván, hogy egyedül nem tudná legyőzni az összes Jedit, Kun ősi Sith tudáshoz fordult, hogy mentse a bőrét. Mielőtt kivitelezte volna a rituálét, Kun magával vitt néhány massassi szörnyszülöttet, és tovább mutálta az egyik massassit, elküldve őt a massassi templomok alatti izolált aknákba, hogy hibernálódjon és életben maradjon arra az esetre, ha a terve csődöt mondana. Kun utána összeszedte az összes többi massassit és egy szertartásba fogott, hogy a szellemét kiszabadítsa a fizikai testéből, hogy örökéletet érjen el. A rituálé elszívta a massassi hadseregeinek életét a holdon, hogy támogassák Kunt, és ahogy a Jedi flotta Kun templomai felé közeledett, egy Fényfalat formáltak, hogy kitöröljék a sötét oldali energiákat. Az Erő sötét és világos oldalának összecsapása egy masszív tüzet eredményezett, ami a bolygó felszínén át tombolt, és bezárta Kun szellemét a templomába, ahonnan nem tudott kiszabadulni. A Jedik elhagyták a holdat, felkészültek a galaxis sebeinek begyógyítására és újjáépítésére, mialatt a Yavin IV egy sivár tarlóvá vált.
Utóhatás
A Nagy Sith Háborút követően azon massassik, akiket a Yavin IV-re vittek még a megtizedelésük előtt, saját életüket élhették; néhányan eldöntötték, hogy a nagyobb galaktikus közösségtől elkülönülten élik le életüket. Néhányan bosszút forraltak a Sith-ek ellen azokért a tettekért, amiket a massassik népe ellen követtek el a Yavin IV-en, és mások az új Sith Birodalomba és az ahhoz való csatlakozás felé tartottak. A Yavin IV-en maga a hold felgyógyult a háború eseményeiből egy évtized alatt, és újra egy buja, dzsungelhold lett. Ott néhány massassinak sikerült életben maradni, és folytatták a bolygó benépesítését, az ősi templomok és sírhelyek körül telepedtek le, amit a néhai Sadow mesterük építtetett.
Ezen időszak alatt a Tund Varázslói a galaxis számára erős varázslóknak tűntek, akiket továbbra is a galaxis és az azt összetartó erők tanulmányozása kötötte le. Amikor a Jedik először vettek tudomást a Tund varázslóiról, felismerték a varázslati módszereiket és tudásukat az Erő használatának gyakorlásában. A Jedik képviselőket küldtek a Tundra, és próbálták először besorozni őket a Jedi Rendbe és eltéríteni őket az Erő-nézeteiktől – amit a Jedik téves útnak tekintettek. Ugyanakkor néhány Varázsló válaszképp demonstrálta képességeit, amik vetekedtek a Jedi toborzókéval, és ismételten visszautasították a Jedik ajánlatait. Következésképpen a Jedi Tanács megengedte a Varázslóknak, hogy saját stílusukban gyakorolják az Erő-használatot. A Jedik évezredeken át időszakonként folytatták követeik küldözgetését a Varázslókhoz, de ahelyett, hogy betoborozták volna, egyszerűen meglátogatták őket, hogy megbizonyosodjanak, hogy nem merészkednek-e a sötét oldal használata felé és hogy nem romlottak-e meg. Az idők nagy része alatt a két csoport képes volt minden feszültség nélkül együtt élni. Bár a Kunnal való háborút követő években és a Sötét Háborúk alatt egy erős varázsló és próféta, Karnak Tetsu emelkedett fel, hogy uralkodjon a Tund Varázslói között. Az uralkodását terroridőszakok jellemezték, és az azt követő helyreállítás után a Jedik -, akik a tisztavérű Sith-eket a Tundon csupán egy másik Erő-szektának tekintették, mint például a Jal Shey-t vagy a Zeison Shát – a Varázslók hiedelmeit tiltott tévhitűségnek vélték.
Bár a Sith-ek aktívak maradtak ez idő alatt, széleskörűen köztudott volt, hogy a faj kihalt évszázadokkal ezelőtt, és hogy a Sith-ek csupán egy eszmény vagy egy hiedelem formájában maradtak fenn. A Korribanon a Sith-ek – főleg a kissai és a massassi alfajok -, folytatták a bolygó elfoglalását, és egy akadémiát építettek ott, hogy segítsék számuk gyarapodását és hogy a sötét oldal módszereire tanítsák őket, még ha a civilizációjuk el is pusztult ott a Nagy Hipertéri Háborúban. Azoknak a leszármazottai, akik inkább a bolygón maradtak YE 27.700-ban, ezek a kissaik és massassik számos elzárt településben éltek, amik szét voltak szórva a bolygón. Ott a rendkívül xenofób Sith faj odáig jutott, hogy megossza a bolygóra érkező különböző fajok sok tagjaival, főleg fejvadászok, csempészek és zsoldosok formájában. Bár ezek és Czerka Vállalat Dreshdae fővárosába tömörültek, mások, mint a Sith archeológusok, tudósok és egyéb akadémikusok a Sötét Nagyurak Völgyébe merészkedtek a sírok feltárására és tanulmányozására. Bár ezek az akadémikusoknak ezt csak fokozott átvizsgálás és biztonság alatt engedték meg, az őslakos Sith emberek felügyelete alatt. A fajgyűlöletük ellenére legalább egy Sith kapcsolatban állt a bevándorló fajokkal, és Dreshdae számos lakosa ismert egy félvér massassit, aki ismerte a terentatekek hollétét három évvel a Nagy Sith Háború után.
Ez idő alatt ritka volt, hogy a Sith felfedezők a köztársasági űrt járták. A faj inkább természetes úton hívta fel magára a figyelmet, ha fel akarták fedezni a Köztársaságot, de sok faj még akkor sem ismert fel egy kissait vagy egy massassit első ránézésre. A faj nem is csatlakozott a Jedik rangsorához ez időszak alatt, és még a Sith Birodalomban tiltott volt, hogy a Sith-mesterek a fajukba tartozókat tanítsák – nem is szólva arról, hogy erre nem is ovlt lehetőség ez idő alatt.
Feltámadás
Időközben a Nagy Sith Háború, a Jedi Polgárháború eseményei alatt és utána, a Sith császár, aki megúszta a Nagy Hipertéri Háború vérontását, folytatta a Birodalma építését a távoli Dromund Kaas bolygón, türelmesen tervezve a Jedik elleni bosszúját. A hataloméhes Sith császár szerepe az újjáépítésben kizárólag látnoki volt; elszigetelte magát, misztikus, sötét rituálék elsajátítására és tökéletesítésére koncentrált az életcélja és vitathatatlan szerepének kiterjesztéséhez, megrontva a Dromund Kaas ionoszféráját és ennek eredményeképpen elektromos viharrá változtatva azt. Eközben a Birodalom feltámasztásának munkaszervezését az újonnan megformált Sötét Tanácsára hagyta, ami vitatta a Birodalom hosszú távú hatalmi struktúráját. A rendteremtés feladatát az ember Odile Vaikenre hagyták, aki csak nem Erő-használókat toborzott a birodalmi katonaság, és végül a Birodalmi Hadiflotta megformálására. Az első évszázaduk alatt a Dromund Kaas-on, a Sith-ek az erőfeszítéseiket a birodalmi Sith társadalom korábbi pompájának ismételt megalapozására összpontosították. Kaasvárost, a fővárost a világ sűrű dzsungeljeiben építették fel, és egy citadellát építettek a Császár erejének jelképeként, hogy az egy palotaként, erődként és találkozóhelyként szolgáljon a Sötét Tanács számára. A galaxisba való visszatérésükhöz való felkészülésük alatt szüntelenül dolgoztak, hogy kitermeljék a masszív birodalmi hadseregeket és fejlett hadihajók flottáit a Birodalmi Armada számára, a Császár bosszúálló álmai teljesüléséhez generációk adták oda életüket évezredeken keresztül. Történetesen a társadalom mindennapi életét – beleértve a gépészekét, farmerekét, szakácsokét, pedellusokét, tanárokét – a birodalmi hadsereg irányította hatékonyan és fegyelmesen. Az újonnan megformált Birodalom hajnala alatt a Birodalom legalább egy, a Dromund Kaas főbolygójáról irányuló idegen rendszer elfoglalásával próbálkozott egy Birodalmi Hadjárat során. Az idő folyamán a Sith-ek tovább terjesztették ki befolyásukat világuk tucatjain az ismeretlen régiókban, és majdnem vetekedtek elődállamuk területével.
A Köztársaság inváziójához vezető évszázadokat a Sith-ek együttműködési és önfeláldozási időszaka jellemezte, ahogy siettették előkészületeiket a bosszújukhoz. Ez idő alatt a Sith császár hálózatokat épített fel a Köztársaságban, és a Köztársaság társadalmának olyan területeibe férkőzött be, mint a Jedi Rend és egyéb politikai körök. Az Ovair család egy különleges esete volt ennek, akik köztársasági polgárokként mutatkoztak, miközben csendben rejtegették igazi, a Császárhoz fűződő hűségüket. A küldetésük az volt, hogy számolják fel a többi ősi Sith nagyúr szellemeit, így a Császár személye megdönthetetlen lenne, amikor végre felfedi magát és a Birodalmát a galaxis többi részének. Barel Ovair, aki Jedi-tanuló álcáját vette fel, ennek a bizonyos behatoló családnak a tagja volt, és mint az ősapái, egyre magasabbra emelkedett a Renden belül, hogy jogosult legyen az elszórt helyeken lévő Sith sírhelyek meglátogatására, mialatt az utazásait az Erő rejtelmeinek tanulmányozásával leplezve. Történetesen YE 3.756-ban Ovair és a tanítványa a Yavin IV ősi templomaihoz látogattak a rég elpusztult Naga Sadow sírhelyének felderítéséhez. Meg is ütköztek Sadow átváltoztatott massassi harcosai utódaival. Miután a massassik legyőzték őket, a párost Sadow sírjának mélyére vezették, átvágva Sadow hosszantartó sötét energiáin. Ovairnek sikerült visszaszöknie a Coruscantra, de a tanítványának nem. Évekkel később tisztázódott, hogy Ovairnek nem sikerült bezárni Sadow szellemét a sírjába, amikor harcba szállt a tanítványával – akit megszállt Sadow szelleme, ami rávette, hogy ölje meg Ovairt. Sadow félelmetes erejének dacára Ovair végül legyőzte megszállott tanítványát. Ovair győzelmét megünnepelték a Jedik, de sosem fedezték fel rejtett motivációit.
Ez idő alatt a Sith Hibridekre az újjáélesztett Birodalomban – akik az elit uralkodó osztály leszármazottai voltak a társadalomban, a generációk százaival korábbi kissai főpapok és Sötét Jedi száműzöttek ivadékai, mint Marka Ragnos és Naga Sadow – Tisztavérű Sith-ekként vagy igazvérűekként hivatkoztak. YE 4.000-re a "Tisztavérűek" mindenek voltak, csak nem tiszta Sith-ek a faji nézőpont szemszögéből. A név maga hiúság volt. Tisztázódott, hogy egy közvetlen egyezés köztük, és elég ősi Sith vér van bennük, hogy még mindig eredeti Sith faji jellemvonásokkal és Erő-érzékenységgel szülessenek. Bár nem voltak erősebbek az Erőben az emberibb Sith-eknél, igazán ritka volt az olyan Tisztavérű, aki teljes hiányában volt az Erő-érzékenységnek. Ezért a régi Sith ismertetőjegyekkel rendelkezők kezdték el magukat Tisztavérűeknek nevezni azzal a nyilvánvaló célozgatással, hogy ők feljebbvalóak az azzal nem rendelkezőkkel szemben. Mindez tisztán a stílus és társadalmi politika birodalma volt, bár egyetlen nem Tisztavérű sem állt volna ki és nevezte volna badarságnak ezeket az állításokat.
A Császár arról volt ismert, hogy rengeteg Tisztavérűt tartott maga körül; a belső köre és személyes tanítványai közül sok viselte a Tisztavérűek vörös bőrű jellegzetességét. Tisztavérűként és a Császár tanítványaként Exal Kressh hűségesen és hálásan szolgálta mesterét, bejárta a galaxist holokronok keresésével vagy szóbeszédeknek járt utána a Császár éhségének kielégítésére. A Császár üregessé tette a nőt az óhajai teljesítéséért és erejével töltötte meg tanítványát. Végül a halált kijátszó sámánok történetei és törzsi legendái után nyomozva a nő ráakadt a Lenico IV-re az ottani ortói törzsek egyikére. Az ott élő nép mítoszai olyan patriarchákról szóltak, akik túlélték a leszármazottaikat, és mivel eme hatalom után áhítozott a Császár, a tanítványán keresztül figyelt, és mikor a tanítványa rájött a legendáik igazságára, elpusztítatta őket vele. Az innen szerzett tudást arra használta fel, hogy a tanítványát bábbá változtassa – az első és egyetlen úgynevezett "Császár Gyermekévé".
Az invázió utolsó előkészületeiben a Császár széthúzást idézett elő a Peremvidéken, titkos egyezségeket kötött hadurakkal és bűnözőkkel, és bábkormányokat állított fel a Sernpidal, a Ruuria és a Belkadan világain. Amikor az erőit teljesen felkészültnek érezte a Köztársaság és a Jedik legyőzéséhez, a Császár megindította az offenzíváját ellenük. Először a Peremvidéken lévő köztársasági világokat pusztított, Sith csatacirkálókat küldött a Tingel Kar peremeihez és megvárta, amíg egy diplomata konvoj érkezik a Köztársaságtól, így a Császár meg tudta mutatni a Köztársaságnak az erői igazi természetét. Miután felfedte a Köztársaságnak, hogy mi vár rájuk, az erői megsemmisítették a konvojt, és a Császár erői az Aparo-szektor felé vették az irányt és elfoglalták azt, mielőtt a köztársasági erőknek bármi esélye lett volna odaérni. Amikor a Köztársaság megérkezett a Tingel Karba, ellenségekkel körülvéve találták magukat, mivel a Sernpidal, a Ruuria és a Belkadan világokon lévő szövetségeseik ellenük fordultak. A Köztársaság kétségbeesett cselekvésre szorult; minden ottani elérhető hajót felkértek a köztársasági flotta segítésére, de végül a köztársasági flotta túlterhelődött és szétszóródni kényszerült. A felbolydulás alatt a Korribant már csupán néhány Jedi őrhajó védte, így a Sith-ek visszafoglalhatták a szent bolygót fő céljuk szerint a Jedi Tanács tudta nélkül. Időközben a Sith-ek folytatták a támadást és hódítást a Peremvidéken lévő megcélzott világok ellen, elpusztítva a Sluis-szektor köztársasági hajógyárait, blokád alá véve a Rimma Kereskedelmi Utat, majd a Minos-halmazt és az erőforrásait a behódolásra kényszerítették. A Köztársaság és a Jedik képtelenek voltak mit kezdeni a korai invázióval, zűrzavarba és intrikákba keveredtek, amiben bármely választási lehetőség védtelenné tett volna különleges rendszereket egy támadás esetén. A Köztársaság belharcainak eredményeképpen a rendszereknek maguknak kellett védekezniük a Sith-ek ellen, ahogy a Császár ezt előre eltervezte, időt adva neki a tervei kibővítésére a Magvilágok végigsöpréséhez.
Tízéves háború és tucatnyi birodalmi győzelem után a Birodalom lett a domináns a Peremvidéken, és a figyelmüket a Középső Gyűrűn való átnyomulásra terelték. Úgy vélve, hogy a Köztársaság még a sebeit nyalogatja, a Birodalom megkísérelte elfoglalni a Bothawuit, de egyszerűen csak szétmorzsolták őket, mikor találkoztak a teljes köztársasági flotta teljes erejével. A Köztársaság első jelentős győzelmeként a köztársasági polgárok reményei újra felélénkültek. A Sith-ek visszavágtak a bothan űrben a Köztársaság megújult erejének, és súlyos veszteségeket szenvedtek a köztársasági és Jedi ellenségei ellen, akik már elfogadták, hogy a haláluk elkerülhetetlen. A köztársasági katonákat és Jediket végül kiirtották, de ugyanakkor a birodalmiak teljes visszavonulásra kényszerültek. A Császár azt várta, hogy szövetségek kötése nélkül söpörnek végig a galaxison elpusztítva a Jediket és a Köztársaságot, bár nem látta előre az ellenfelei által meghozott áldozatokat, például a hősies kitartást a Bothawuin, ami helyreállította a reményt és összpontosította köztársasági erőket, hogy friss bátorsággal harcba lendüljenek. Ennek eredményeképpen a Birodalom stratégiát váltott YE 3.667-re, és a Birodalmi Hírszerzés tisztjeit használta fel, hogy szövetségeket kovácsoljon bűnügyi hálózatokkal, hutt kartellekkel és fejvadászokkal. Bár a legtöbbjük független maradt addig, amíg a Birodalmi Hírszerzésnek nem sikerült egy báb mandalori figurát produkálni, hogy alatta sorakozzanak a mandalori zsoldosoknak és fejvadászok. Ez volt a második lépés a Császár mestertervében. A Sith-ek mandalori szövetségeseikkel blokád alá vetették a Hydiai Útvonalat, és megakadályozták, hogy a köztársasági utánpótlások és katonai támogatások a Peremvidékre jussanak. Bár végül a blokád eredménytelen volt és történetesen felbomlott, de a blokád már előkészítette a terepet a Sith-eknek a Magvilágok megtámadásához.
Bár a Császár ellenőrizte a galaxis felét, 28 évnyi háború után türelmetlen lett, és az ellenféllel szemben gyors győzelmeket várt. Ez kényszerítette a Császárt egy kockázatos manőver bevállalására, mivel az összes többi módszere nem jutott eredményre. A Sötét Tanácsát a Köztársaság közelébe küldette egy békeajánlattal, ami a Jedik és a Köztársaság által visszautasíthatatlan volt; főleg hogy a Köztársaság még mindig az újabb keletű mandalori blokádból gyógyult fel. A köztársasági és Sith diplomaták az Alderaanon gyűltek össze a fegyverszünet megtárgyalásához, bár a Sith-ek becsapták a Köztársaságot és megtámadták a Coruscantot, elfoglalták a Jedi Templomot és a szenátusi tornyot. Miután a Sith Birodalom a köztársasági fővárost aduként tartotta, a köztársasági diplomatáknak nem volt választásuk, mint elfogadni a Coruscanti Egyezmény igazságtalan feltételeit.
Hidegháború
Az Egyezmény óta a Császár tervei a galaxist félelembe és bizonytalanságba sodorták mindkét fél területén, ezért a Császár a Birodalom irányítását a Sötét Tanácsának engedte át (ennek nagy része nem Tisztavérűekből állt ez idő tájt), míg ő a személyes céljait elérését intézte. A Császár hiánya egy masszív hatalmi vákuumot hagyott maga után, és ennek nyomában a leghatalmasabb és legravaszabb birodalmi vezetők megkísérelték átvenni a hatalmat a Birodalom felett. Miután a Sötét Tanács megszilárdította a Birodalom új uralmát és megváltoztatta a Birodalom területét és struktúráját, a birodalmi hadseregre praktikusabb ügyeket bízott, míg a Sith-nagyurak a Birodalom jövőjét tervezték.
Ebben az értelemben a Nagyurak új tanítványok besorozására és kiképzésére összpontosítottak, hogy erősítsék a Birodalmat és felkészüljenek a Jedik elleni végső összecsapásukra. Az évtizedes háborúkban a Sith állomány megcsappant, ennek köszönhetően a Sith akadémiára való belépési követelmények meglazultak, gyakorlatilag minden Erő-érzékeny szülötteknek megvolt a lehetősége a Sith-té válásra. A rabszolgakasztban lévőket, a nem megfelelő Sith vérvonalból valókat is felvették, ha Erő-érzékenységgel születtek. Ez eredményezte a Sith Inkvizítorok kiképzését a már igencsak rétegződött Birodalomban, akiket a Tisztavérű Sith megfigyelők kísértek figyelemmel, akik mindig is utáltak emberszerű idegen lényekkel együtt dolgozni.
A Tisztavérű Sith-ek kiváltságos pozícióiba születtek a Birodalmon belül eme időszak alatt, és gyerekkortól kezdve készítették fel őket a korribani Sith akadémián. Ilyenformán a Tisztavérűek az úgynevezett Sith-harcosok osztály közé sorolódtak. A Tisztavérű Harcosok az elesett elődeik szembeni haragját az előnyükre használták fel, jelenlétükkel irányítva és megfélemlítve a harcterükön lévőket.
Elszigeteltség és visszavonulás
Végül úgy tűnt, hogy a Sith faj eltűnik és a történelem részéve válva enyészik el. Sokan úgy voltak a fajjal, hogy nem látták őket vagy hallottak róluk az Aranykoruk óta. Ugyanakkor a Sith-nagyurak ősi tanai további csapást jelentett a köztársaság számára, mivel a Sith kifejezés jelentése olyan misztikus kultusz híveivé változott akik a sötét oldal tanok és az eredeti Sith módszerek tanulmányozására szentelték életüket; inkább csak a Sith faj nevét vették fel, és nem kapcsolódtak magához a fajhoz. Míg úgy tűnt, hogy az eredeti Sith-ek fizikailag eltűntek, a nyelvük fennmaradt olyan bolygóknál és fajoknál, amiknek az írásrendszereik a Sith befolyásokig vezethető vissza, mint például a myke, az arkaniai és a kruskan nyelvek. A nyelv azokon keresztül is fennmaradt, akik az eredeti Sith-ek tudományát kutatták. Következésképpen a nyelv és a relikviák dominálták, amik túlélték a Sith fajt az egész kultúrájuk hagyatékaként.
Durván 1.000 évvel a yavini csata előtt a Jedi Rend a Skere Kaan Sith-nagyúr elleni háborújukkal és az Új Sith Háborúkkalvolt elfoglalva. A hetedik ruusani csatát követően a lecsökkent Jedi-állomány nem látogattak el többé a Tundra és csaknem megfeledkeztek az ottani tiszta Sith Varázslókról. Még Darth Bane is, aki a Sith-ek Sötét Nagyura volt a csata után, a Sith fajt régen kihaltnak tudta be. Évekkel később a Jedik, mint például Mace Windu is hasonlóan vélekedtek.
YE 45-ben toong menekültek érkeztek a Tundra, és a kis világot lakó tiszta Sith Varázslókból álló populációjához társultak. Mivel ugyanolyan remeték voltak, mint a Tund Varázslói, nem ártottak az újonnan jöttek jelenlétének. Mint olyan, a Varázslók elkezdték zaklatni a toongokat, akik végül a Köztársasági Szenátushoz fordultak. Ezzel együtt Palpatine meggyőzte a nyilvánosságot, hogy a Varázslók sarlatánok, akik nagyra becsülik magukat. Ugyanakkor Sith-nagyúr lévén Palpatine is érdeklődött a Varázslók iránt, és kiküldte az ügynökeit a bolygó átfésülésére, hogy több ismeretet szerezzenek a tiszta Sith-ekről.
Legalább egy Tund Varázsló, mint például Adler Roty ment el a világról a Coruscantra. Roty profi varázslóként műsorszámokat adott elő YE 23 és YE 22 körül a CoCo Kerületi Színházban. Történetesen YE 5-ben egy Erő-érzékeny croke, Rokur Gepta, illúziókeltésben volt képzett mások megtévesztésére, aki a Tundra érkezett. A tehetségét használva beszivárgott a Tund Varázslói közé, és mindent megtanult, amit csak tudott a sötét oldali tanaikról. Gepta a hatalom hajszolásának megszállottja volt – jobban, mint a többi Varázsló - és így kihasználta a Varázslóktól megtanult tudást, hogy kiterjessze hatáskörét a galaxisban. Így a magát kinevező Tund Varázslója kiirtotta a Varázslókat és minden életet a Tundon egy elektromágneses torpedóból kirobbanó "zöld tűzzel"; miután a Varázslókról úgy érezte, hogy pályáznak a céljaira.
YU 41-ben egy Harbinger nevezetű hajót húztak ki a hiperűrből 5.000 évvel azután, hogy az belépett oda, egy furcsa időugrás következtében, amit Relin Druur Jedi-mester okozott a Harbinger hiperhajtóműje felének megsemmisítésével még az ugrás teljesítése előtt. A hajó, amit Saes Rrogon parancsnokolt, rengeteg massassi harcost szállított és más Sith-eket, valamint lignan ércet, amiket az akkorra már rég halott Naga Sadow akart felhasználni a Nagy Hipertéri Háború alatt. Druur, aki szintén az időben előrejutott, találkozott a Jedi-lovag Jaden Korr-ral, aki egy Erő-látomás által vezérelve a közvetlen konfliktushoz igyekezett. A Harbinger tüzet nyitott arra a hajóra, amivel Korr érkezett, és a fedélzetén Druur is ott volt. Miután kidolgozott egy tervet, amivel Korr folytathatta saját küldetését egy közeli holdon, és közben Druur el tudja pusztítani a Harbinger veszélyes szállítmányát, Druur a Sith hajó leszállóhangárjához vette az irányt. Ott Druur végigverekedte magát a massassi harcosokon, hogy szembeszálljon Rrogonnal. Miután megölte a Sith kapitányt, Druur a lignan érc erejét használta a hajó elnyeléséhez, amivel megsemmisítette és a hold felszínéhez ütköztette azt, feláldozva magát és az ősi hajó fedélzeten vele együtt mindenkit.
A színfalak mögött
A Thrawn-trilógiánál Timothy Zahn kezdetben azt akarta, hogy a noghrik legyenek Sith-ek, de a Lucasfilm rászólt, hogy változtassa ezt meg. Arról is vannak szóbeszédek, hogy eredetileg a yuuzhan vongokat akarták a száműzött Sith-eknek, de ezt megváltoztatták a New Jedi Order sorozatot megelőzően.
Megjelenések
- Távoli csillagok
- Star Wars: Dawn of the Jedi: Force Storm
- Star Wars: Dawn of the Jedi: The Prisoner of Bogan
- Star Wars: Dawn of the Jedi: Force War
- Jedi históriák: A Sithek aranykora (Star Wars 4. különszám)
- Az elveszett Sith törzs: Szakadék
- Az elveszett Sith törzs: Égjárók
- Az elveszett Sith törzs: Eszményképek
- Jedi históriák: A Sith Birodalom bukása #1
- Tales of the Jedi 5: The Saga of Nomi Sunrider, Part 3 (Első megjelenés) (Holokronban jelenik meg) (Retcon)
- Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith 1: Masters and Students of the Force (Holokronban jelenik meg)
- Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith 4: Death of a Dark Jedi (Csak említve)
- Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith 5: Sith Secrets (Csak említve)
- Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith 6: Jedi Assault (Szellemként vagy lélekként jelenik meg)
- Star Wars: Knights of the Old Republic (Csak említve)
- The Old Republic: Revan
- Return
- The Final Trial a The Old Republic hivatalos weboldalán (cikk) (háttérlink az Archive.org-on)
- Timeline 7: Peace for the Republic?
- Timeline 10: The Exar Kun War
- Timeline 11: Rebirth of the Sith Empire (Hologramban jelenik meg)
- Timeline 12: The Great Hyperspace War (Hologramban jelenik meg)
- Star Wars: The Old Republic, A Birodalom vére
- Star Wars: The Old Republic
- The Old Republic: Megsemmisítés
- Star Wars: The Old Republic: Rise of the Hutt Cartel
- Star Wars: The Old Republic: Galactic Starfighter
- Star Wars: The Old Republic: Galactic Strongholds
- Star Wars: The Old Republic: Shadow of Revan
- Az elveszett Sith törzs: Titkok (Csak említve)
- Az elveszett Sith törzs: Minden démonok összessége (Csak említve)
- Darth Bane: A pusztítás útja (Csak említve)
- Darth Bane: A gonosz dinasztia (Csak említve)
- Darth Plagueis (Csak említve)
- Star Wars: The Wrath of Darth Maul (Csak említve)
- Star Wars Episode I Journal: Darth Maul (Csak indirekt megemlítés)
- Yoda: Sötét találkozó (Csak említve)
- Light and Dark (Szellemként vagy lélekként jelenik meg)
- Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy (Szellemként vagy lélekként jelenik meg)
- Legacy of the Force: Exile (Vízió)
- Áramlatok
- Fate of the Jedi: Ascension (Csak említve)
- Star Wars: Legacy 30: Vector, Part 11 (Visszapillantás(ok)ban jelenik meg)
Források
- "Straight from the Horse's Mouth: A Guide to the Star Wars: Tales of the Jedi Universe, Part 2" — Star Wars Insider 27
- "Lucasfilm's Latest" — Star Wars Insider 28
- "Straight from the Horse's Mouth: A Guide to the Star Wars: Tales of the Jedi Universe, Part 3" — Star Wars Insider 28 (Csak említve)
- The Jedi Academy Sourcebook
- The Dark Side Sourcebook
- The Official Star Wars Fact File 1 (SIT1, Dark Lords of the Sith)
- "Revenge of the Sith Preview 9" a Wizards.com-on (eredeti cikk link, háttérlink)
- The New Essential Chronology
- Evil Never Dies: The Sith Dynasties a Hyperspace-n (cikk) (tartalom eltávolítva a StarWars.com-ról és nem elérhető)
- "Heritage of the Sith" — Star Wars Insider 88
- Star Wars Roleplaying Game Saga Edition Core Rulebook
- The Jedi Path: A Manual for Students of the Force
- Knights of the Old Republic Campaign Guide
- KOTOR Campaign Guide Web Enhancement 5: Karnak Tetsu, Sorcerer of Tund a Wizards.com-on (eredeti cikk link, háttérlinkek az Archive.org-on)
- Tinker, Tailor, Soldier, Praji on Hyperspace (cikk) (tartalom eltávolítva a StarWars.com-ról és nem elérhető)
- "Class Wars!" — Star Wars Insider 114
- Coruscant and the Core Worlds
- The Written Word a Hyperspace-n (cikk) (tartalom eltávolítva a StarWars.com-ról és nem elérhető)
- SWTOR icon Sith Pureblood on The Old Republic Holonet
- The Art and Making of Star Wars: The Old Republic
- The Journal of Master Gnost-Dural
- Star Wars: The Old Republic Explorer's Guide
- Star Wars: Dawn of the Jedi 0
- Sithek könyve
- The Essential Guide to Warfare
- Star Wars: The Ultimate Visual Guide: Updated and Expanded
- The Essential Reader's Companion
- Star Wars: The Old Republic Encyclopedia
- Dangerous Covenants
- The War for Iokath: A Deadly Superweapon Emerges a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)
- May the 4th Hits the Cartel Market a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)
- Celebrate EA Play to Give in the Galactic Defender Event a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)
- Cartel Market Specials: Week of June 6, 2017 a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)
- United Forces Update Coming this November a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)
- Cartel Market Specials: Week of November 8, 2017 a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)
- Cartel Market Specials: Week of November 13, 2017 a The Old Republic hivatalos honlapján (háttérlink az Archive.org-on) (Csak képen)