Árnykéz Hadművelet (Legendák)
- Események
- Események idővonala (Legendák)
- Árnykéz Hadművelet (Legendák)
Előző: |
|
Egyidőben: |
|
Következő: |
|
Operation Shadow Hand | |
Idővonal: | Kezdete:
Vége:
|
Helyszín(ek): | A galaxis |
Végkifejlet: |
|
Hadviselők: |
*Sötét Oldali Elit †[/list]
|
Parancsnokok: | Sötét Birodalom / Sith-nagyurak Rendje / Sötét Oldali Elit:
Új Köztársaság / Új Jedi Rend / Ysanna faj:
|
Valaki... csak az alkalmas pillanatra várt, amíg mi a szembenálló frakciókat figyeltük...
-Mon Mothma
Az Árnykéz Hadművelet, vagy az "Árnykéz Stratégia" a Galaktikus Polgárháború alatti, a Thrawn-hadjáratot követő konfliktus birodalmi elnevezése volt. Azokra a kollektív katonai hadjáratokra vonatkozott, amiket az újjászületett Palpatine császár indított, hogy a Galaktikus Birodalom számára visszanyerje a galaxis irányítását. Ezek lényegében "támadóhullámok" voltak a Byssről és egyéb mélymagi világból.
Előzmény
Kezdetben a Galaktikus Birodalom visszavonult a Thrawn-hadjátarban kontrollált területéről, és a birodalmi flották a Mélymagba vonultak Palpatine császár titkos parancsára. Az Új Köztársasági Védőflotta követte az omladozó frontvonalat a Peremvidékig, a gyűrű mentén egyre több hajót küldött a Ciutric Hegemónia és a "Visszaállított Birodalom" megtámadására a Corva-szektorban, ezzel pedig a Coruscantot és a Magvilágokat viszonylag védtelenül hagyták.
A birodalmi flotta kitört a Mélymagból, ami meglepte az Új Köztársaságot. Bekebelezték a Metellost és a Kaikielius-rendszert, valamint az Új Köztársaság hátrahagyta főbolygóját. A Galaktikus Birodalom helyreállt és az Új Köztársaságból másnapra ismét a Lázadók Szövetsége lett. Az Új Köztársaság kormánya a Dacon gyűlt össze a Calamari-szektorban, valamint a Da Soocha V-n lévő Orombázison a Hutt Űrben.
Nem sokkal azután azonban, hogy a Birodalom bevette a Magot, rendezetlenség és káosz tört ki. A birodalmi egység darabokra tört és a Birodalom katasztrofális polgárháborúba züllött. A Szövetség elfoglalt csillagrombolókkal tetőzte az anarchiát, mialatt egész világok semmisültek meg, és hadiflották gyűltek össze olyan világok felett, mint a Gyndine és az Aargau. Új erődvilágok jöttek létre, és a Coruscantot sivár pusztasággá változtatták. Az újjászületett Császár a Byssről figyelve úgy vélekedett erről, hogy ezek a történések megtisztítják a sorokat a gyengéktől és a gyáváktól. A számos Sith Polgárháború görbe tükrében Palpatine figyelte, ahogy a hadi gépezete felszámolja magát, egész világokat pusztít el és civileket mészárol le. Még az Erő sötét oldalával is serkentette a Birodalmi Zendülést, mivel az Palpatine terveinek kapóra jött egy "Sötét Birodalom" létrehozásában, ami egy olyan galaxist átívelő magokratikus kormányt jelentett, amit közvetlenül az Erő sötét oldala uralt a katonai hatalom helyett.
A hadjárat
Luke Skywalker átállása
Az Új Köztársaság úgy vonta be magát a Birodalmi Polgárháborúba, hogy zsákmányolt birodalmi csillaghajókkal a rivális csoportokon belül belharcokat keltett. Az egyik ilyen küldetésben Luke Skywalkert beszippantotta egy hatalmas Erő-vihar, ami a mélymagi Byss világába kerítette. Skywalker ott találkozott a feltámasztott Palpatine császárral.
A Császárral szemben álló Skywalker úgy cselekedett, mint amit sokan megpróbáltak a múltban - belülről pusztítani el a sötét oldalt. Elfogadta a felkérést, hogy ő legyen a birodalmi flotta főparancsnoka, és megújult támadást indított a Köztársaság ellen.
A Mon Calamari elleni támadás
Palpatine röviddel azután átvette a Birodalom felett az uralmat, hogy elfogta Luke Skywalkert, majd kiküldte a Birodalmi Hadiflottát és a Világpusztítókat a Határmenti Régiók megtámadására, a Dac felé nyomulva, hogy félbe vágja a lázadó területet. A Világpusztítókat Titus Klev tábornok irányította a Silencer-7 fedélzetén, amiket majdnem lehetetlen volt elpusztítani. Han Solo, Salla Zend és Leia Organa Solo kísérlete Luke kiszabadítására a Byssen kudarccal végződött.
Ugyanakkor Luke sikeresen átcsempészte Leiának a Világpusztítók parancsnoki kódjait, és az Új Köztársaság távirányítással le tudta állítani azokat. A Calamari-i csata a birodalmiaknak a legújabb szuperfegyverbe került, ám Palpatine-nak sikerült végleg átállítani Luke-ot a sötét oldalra, mialatt a Byssen párbajoztak.
Az orombázisi csata
Luke-kal, mint tanítványával az oldalán, Palpatine személyesen utazott el vele új Eclipse csatahajójával a Da Soocha V-re, és Leia Organa Solo megadását követelte a béketárgyalásokért cserébe. Azonban, miután Leia az Eclipse fedélzetére került, át tudta téríteni bátyját az Erő világos oldalára.
Palpatine haragjában egy Erő-vihart keltett életre a Da Soocha és az új köztársaság megsemmisítésére. Azonban, mivel úrrá lett rajta Skywalker és Organa Solo, elvesztette irányítását a vihar felett, és a vihar az Eclipse-t és saját magát emésztette fel.
Visszatérvén az Új Köztársaságba, Skywalker megkezdte felépíteni saját Új Jedi Rendjét a Császár és a Sötét Oldali Elitjének legyőzéséhez.
Sedriss hadjáratai
Ezen visszalépések ellenére az Árnykéz hadjárat irányítását Sedriss QL végrehajtó vette át, aki ellenszegülő világokra támadt a Magban és a Kolóniákban, amik a kezdeti hadjáratban meghódított terület határán helyezkedtek el. Számos világra is rajtaütött a Szeletben, ezen kívül a Duro, a Kuat és a Balmorra iparvilágain.
Ugyanakkor a balmorrai csatánál Sedriss SD-9-es rohamdroidjait és Árnydroidjait legyőzték Hinch Beltane kormányzó új SD-10-es és X-1-es Vipera "Autognóm" droidjai. Maximillian Veers kapitányt megölték az akcióban és a hadjárat elég sokáig elhúzódott ahhoz, hogy Sedriss kénytelen volt béketárgyalásokhoz folyamodni: Sedriss elfogadott egy szállítmánynyi Vipera rohamdroidot a balmorrai gyáraktól a balmorrai függetlenség elismeréséért cserébe.
Míg Palpatine még mindig lábadozott a Da Soocha-i vereség és Sedriss balmorrai leszereplése után, két Sötét Oldali Adeptus, Nefta és Sa-Di egy cselszövést kísérelt meg a Byssen. Miután visszatért a Balmorráról, Sedriss megvívott és legyőzte a párost, majd behódolt Palpatine császárnak, aki egy második klóntestben tért vissza.
Nem sokkal később Sedriss az Ossusra utazott egy Imperial Hunter fedélzetén, hogy elkapja Luke Skywalkert, aki a Jedi Rend ősi könyvtárvilágát kutatta, hogy saját néven újjáépíthesse azt. A csatában Sedriss erőit legyőzték és a végrehajtót megölte Neti Ood Bnar, aki egy faszerű alakban maradt életben, miután a bolygót kiirtotta Exar Kun.
A Galaxis Ágyú
Az Új Köztársaság minden reményt feltett Palpatine megölésére, ahogyan azt az Endornál is tették. A Balmorra kormányzója, Beltane támogatásával a Lando Calrissian vezette új köztársasági kommandós erő elfogta a Sedriss által intézett Vipera droid-szállítmányt, majd átvették a droidok feletti irányítást a belső parancsnoki kabinjukból. A Byssen kitörtek hajójukból és megostromolták a Császár Citadelláját. Azonban a Vipera droidok nem bírtak Palpatine alkímiával mutálódott rankorjaival, így a küldetés visszavonulásos vereséggel zárult, miután egy csoportnyi csempész kiszabadította őket Salla Zend irányításával.
A rajtaütés után Palpatine bevetette a Galaxis Ágyút, egy hatalmas bolygóközi hatótávolságú löveget, ami bolygópusztító rakétákat lőtt ki. A Da Soocha V pusztult el az Ágyú első lövésétől, bár az új köztársasági vezetőség már evakuált a Nespis VIII Űrvárosába. Kiötlöttek egy újabb tervet, amiben másodszorra is megtámadták a Bysst a Galaxis Ágyú megsemmisítésére, de az kudarcba fulladt, mikor az ágyú megsemmisítette a Pelagia csapatszállító hajót, százezernyi katonával végezve. A Galaxis Ágyú következőleg megsemmisítette az Űrvárost, és az Új Köztársaság szétszóródott.
A Galaxis Ágyú megfordította a háború állását az Új Köztársaság ellen, mivel a Császár olyan világok elpusztításához vetette be, mint a Krinemonen és a Hirsi, és világok ezrei vetették alá magukat ismét a birodalmi uralomnak.
Végjáték
A Da Soocha és Űrváros lázadó bázisainak megsemmisülésével az Új Köztársaság széttöredezett, elenyésztek a galaxisban. A Birodalom minden értelemben és célban győzedelmeskedett, a Szövetséget teljes bujkálásra kényszerítette. Azonban a katonai győzelmek ellenében volt a Császár romló egészsége: Palpatine ereje a sötét oldalban lassan eltorzította az elméjét. A Császáron egyre elhatalmasodó őrültség ellen egy a Birodalmi Uralkodótanácsban fellobbanó árulás - amit a Császár orvosa és az áruló Császári Testőr, Carnor Jax eszelt ki, aki Palpatine helyében akart Császárrá válni - hatására megmérgezte azt a genetikus mintát, amiből Palpatine klóntesteit állították elő.
Palpatine a Korribanra utazott, hogy az ottani Sith-nagyurakkal konzultáljon, akik azt tanácsolták neki, hogy szállja meg Leia Organa Solo legifjabb fiának, Anakinnak a testét. Az Eclipse-osztályú Eclipse II csatahajóval az Onderon felé tartó Császár harcba szállt a Szövetség és a Jedik ellen. Ebből katasztrófa született, amiben a Császár végleg meghalt és az Eclipse II a Byss felé indult el az asztromech droid, R2-D2 szabotázsának köszönhetően, ahol belehajtott a Galaxis Ágyúba, mire az egy rakétát lőtt ki a Byssre. Ez megsemmisítette a trónvilágot és a körülötte lévő birodalmi flottát, politikailag és hadászatilag eredményesen kitépve a Birodalom szívét.
Utóhatás
A hadjárat kezdetén a Birodalom uralta a galaxis felét YU 9 végén, és utána a Birodalom elvesztette ezen újonnan szerzett területek nagy részét a Thrawn főadmirális halálát követő hetekben, csak hogy újra egyesüljön a fél galaxis a klón Császár alatt. A további növekedés következtében a Császárt végleg és utoljára ölték meg, valamint a Birodalom elhagyta a Coruscantot és a Magvilágokat, és még mindig a galaxis harmadát uralva hasadt szét – azonban többet birtokolt, mint amit a Birodalom kezdetben uralt Thrawn főadmirális visszatérte előtt.
A birodalmi flotta nagy része visszavonult a Mélymagba ezek után, Blitzer Harrsk és Treuten Teradoc lettek az elsődleges hadurak, az Ötágú Csillag Csoportosulás maradt a fő birodalmi erő a Peremvidéken, és az erődvilágok kis flottákkal állták a sarat a birodalmi territóriumban. A Birodalmat jogszerűen a Birodalmi Uralkodótanács uralta Carnor Jax császár alatt, de az nem tartott sokáig a Byss pusztulását követően.
Ugyanakkor utána a birodalmi flották súlyosan megtizedelődtek, a legerősebb mélymagi hadúr, Teradoc admirális csupán 70 Victory-osztályú csillagrombolót tudhatott magáénak. A Mélymag egyesítése Natasi Daala admirális alatt, ami a Birodalmi Flotta jó részét magába foglalta, kevesebb, mint 200 csillagromboló összevonását láttatta Daala lobogója alatt.
Az Új Köztársaság hasonlóképpen megtizedelődött a harcokban, épphogy 11.000 világot számlálhatott YU 16-ban, és csak 4 flottát állított össze azzal szemben, hogy mindkét fél szektorflották százaival rendelkezett. Az Árnykéz Hadjárat alatt a Köztársaság visszavonult a Peremvidékre, fő bázisait a Hutt Űrön, a Cron-sordráson és a Vállalatszektoron belül helyezve el, a territóriumban elérhető vagy a főáramú galaxis nagyobb része helyett. A Köztársaság alá addig nem gyűlt össze sok tagvilág, amíg végül le nem győzte a Birodalmat az Anx Minor-i csatában, ami csupán 8 szektornyira zsugorodott.
Az Új Köztársaság Flottájának gyenge szereplése a birodalmi csillag-csatahajók ellen a hadjáratban arra inspirálta őket, hogy kifejlesszék saját csatahajó változatukat, a Mediator-osztályú csatacirkálót és a Viscount-osztályú csillagvédelmezőt az Új Osztályú Modernizációs Program keretein belül, az Árnykéz Hadművelet után.
Az Árnykéz Hadművelet volt az utolsó főbb akció egy Sith által irányított Birodalomtól, és a következő évek során a Birodalom egyre messzebb határolódott el a Sith-ektől, mígnem a politikai kapcsolatok megszűntek. A Birodalom egy része a Sith-tanítvány, Carnor Jax irányítása alatt maradt, de a halála után csak Sith vagy Sötét Jedi által vezetett birodalmiak elkülönült pártjai bukkantak fel, például az Újjászületett Birodalom, vagy a Ragnos Tanítványai. Végül a kapcsolat megromlott, és a Yuuzhan Vong Háború alatt az uralkodó Lumiya Sötét Úrnő megtámadta a Birodalmi Maradványt a Yaga Minor-i csatában. Végül a Második Birodalom - a Fel-dinasztiát követően - hadban állt a Sith-ek ellen YU 130-ban.
Események
- Calamari-i csata
- Byssi párbaj
- Csata a Chazwa-rendszerben
- Orombázisi csata
- Altyr V-ös csata
- Balmorrai csata
- Második byssi párbaj
- Ossusi összetűzés
- Csata a Császár Citadellájánál
- A Da Soocha V elpusztítása
- Új Alderaan-i csata
- A Duro elfoglalása
- Egy birodalmi Galaktikus Gyűrű-beli hajógyár ostroma
- A Pelagia megsemmisítése
- Nespis VIII-as űrkikötő megsemmisítése
- Vjuni küldetés
- Onderoni csata
- A Byss megsemmisítése
Megjelenések
- Star Wars: Galactic Battlegrounds (Csak indirekt megemlítés)
- Sötét Birodalom (Első megjelenés)
- Star Wars: Rogue Squadron
- Sötét Birodalom II (Először azonosítva Árnyék Kéz Hadjáratként)
- A Birodalom vége
- Vérvörös Birodalom 0 (Visszapillantás(ok)ban jelenik meg)
- Vérvörös Birodalom (Visszapillantás(ok)ban jelenik meg)
- Sötét oldal (Csak megemlítve)
- A Jedik gyermekei (Csak megemlítve)
Források
- Dark Empire endnotes
- Dark Empire Sourcebook (Először azonosítva az Árnyék Kéz Stratégiaként)
- The Essential Guide to Vehicles and Vessels
- The Jedi Academy Sourcebook
- "ComicScan: Taken By Force" — Star Wars Galaxy Magazine 8
- Star Wars: The Roleplaying Game, Second Edition, Revised and Expanded
- Pirates & Privateers
- Cracken's Threat Dossier
- The New Essential Guide to Characters
- The Essential Chronology
- The New Essential Chronology
- Geonosis and the Outer Rim Worlds
- Coruscant and the Core Worlds
- Tinker, Tailor, Soldier, Praji a Hyperspace-n (cikk) (tartalom eltávolítva a StarWars.com-ról és elérhetetlen)
- Jedi Academy Training Manual
- The Essential Atlas
- The Essential Guide to Warfare
- The Imperial Warlords: Despoilers of an Empire, Part 1 a StarWars.com-on (cikk) (háttérlink)